26 Mart 2016

Cerrahi Sisteminin Tarih İçindeki Gelişimi!!!

Cerrahi Sisteminin Tarih İçindeki Gelişimi!!!

Eski zamanlarda ve ortaçağda, cerrahlık kişinin eliyle çalışmasını gerektirdiğinden ve diri hayvanlar üzerinde yapılan açımlamaya benzediğinden, tıbbın aşağı bir dalı olarak görülüyordu. Bu nedenledoktorlar eti kesme işini berberlere bırakmışlardı; böylece berber-cerrah mesleği doğdu.

genelcerrahi

Fransız berher-cerrahlardan biri Fransa Kralı I . Henri’ye (1519-1559) ve üç oğluna cerrahlık yapabilecek kadar yetenekli olan Ambroise Pane (1510-1559) idi. Pane, en çok savaş cerrahlığında yaptığı gelişmelerle tanınır. O zamanın cerrahların çoğu tüfek yaralarını kaynayan yağla dezenfekte ederek ve atardamarları yakıp kanamayı durdurarak (tabii anestezi kullanmadan) dağlama yapıyorlardı.

Genel-Cerrahi

Pane bunun yerine temizliği getirdi. Kaynayan yağ yerine yatıştırıcı yağlar kullandı. Ayrıca, atardamarlan yakıp kapatacağına, onları bağladı. Çok az acıyla çok daha iyi tedaviler bulmayı başardı; bu nedenle akla dayanan cerrahinin babası kabul edilir. 1545’te bu alanda yaptığı buluşları bir rapor halinde yazdı. O günlerde ve sonraki bir buçuk yüzyıl boyunca bilimle ilgili kitaplar daima Latince yazılıyordu. Pane klasik eğitim almamıştı ve Fransızca yazmak zorundaydı ve fransızca olarak kaleme aldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.