15 Mart 2016

Cep ve Kol Saatlerinin 1504 Yılında Keşfi!!

Cep ve Kol Saatlerinin 1504 Yılında Keşfi!!

Mekanik bir saatin, yerçekimiyle aşağı doğru çekilen ağırlıklarla işletilecekse dikey durması gerekir. Ayrıca ebat olarak küçük de olamaz, çünkü çalışmasını durdurmadan ağırlıklar pek fazla azaltılamaz. Ancak 1470 yılında büyük zebnerek icat edildiğinde ağırlıklara karşı bir alternatif yapılmış oldu. Bu sıkı bir şekilde sarılabilen spiral şeklinde bir zemberekti, böylece gevşeme eğimi saati işletiyordu.

2eeg2g8

Alman bir çilingir, Peter Henlein büyük zembereğin küçük olduğunda da tıpkı büyük olduğu zaman gibi çalışabileceğini ve yerçekimine bağımlı olmadığından, her konumda işleyeceğini fark etti. Bu nedenle 1504 yıllarında cepte taşınabilecek kadar küçük bir saatin içine küçük bir zemberek yerleştirdi.

Bu ufak saate cep veya kol saati denildi; çünkü belirli bir zaman için denizde veya başka bir yerde yanında saat bulundurmak zorunda olan denizciler ve diğerleri bunu kullanışlı bulmuştu. İlk cep veya kol saatleri sadece elde taşınan saatilerdi ve pek kesin değillerdi, fakat daha iyileri gelecekti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.