Hoşgeldiniz  

Çengelli İğne Nasıl İcat Edildi?

admin | 11 Kasım 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler

Çengelli iğne aslında binlerce yıldır kullanılan bir araçtır, ancak tip olarak farklı şekillerde kullanılmıştır. Kullanımı düz bronz iğneler bir ucundan bükülerek kancalı hale getirilir. Sivri ucunun kilitlendiği bir çengeli vardır. Bu çengel, giyinirken iğnenin kazara kişiye batmasını engeller.

Modern çengelli iğnenin icadı ise Amerikalı mucit Walter Hunt tarafından 1849 yılında gerçekleşmiştir. Walter tamirci ve mucitti. Birgün bir parça teli büktü ve çengelli iğne yaptı. Hunt’ın çengelli iğnesi öncekilerden farklıydı. Bir tel parçasını büküp yayı ve çengeli olan bir çengelli iğne yapmıştı. Hunt daha sonraları patent hakkını sattı çünkü iyi bir icat olduğunu düşünmüyordu. Aslında Hunt, çengelli iğne dahil birçok icada imza attı bunlardan biri dikiş makinesi idi. Dikiş makinesinin patentini almadı çünkü işsizliğe neden olacağını düşünüyordu.

Çengelli iğnenin yapılışına bakıldığında; sert çelik telden yapılır, çelik tel ortasında bir halka olacak şekilde bükülür. İğne açıldığında, yay haline gelen ortadaki halkanın uçları birbirinden ayrılır. Çengelli iğnenin bir ucu sivridir, diğer ucuna ise yuvarlaklaştırılmış özel bir koruyucu takılmıştır. Çengelli iğne kapatıldığında, yay halini almış çelik telin sivri ucu koruyucu yuvaya itilir. Böylece çengelli iğnenin, iğnesinin zarar vermesi engellenir. Çengelli iğne birçok alanda kullanılmaktadır, özellikle bebek bezi üretilmeden önce çocuk bezlerinin bağlanmasından yaygın olarak kullanılmaktaydı.

311 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım