Hoşgeldiniz  

Çelik Yeleği Nasıl İcat Edildi?

admin | 12 Kasım 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler, Teknoloji, Tıp

Çelik yelek Amerikalı bilim adamı Stephanie Kwolek taraından 1965 yılında icat edildi. Diğer adı Kevlar olan çelik yelek, çelikten 5 kat daha güçlü sentetik bir malzemeden oluşmaktadır.

Stephanie Kwolek; matematik, fen, tıp vs eğitimine ilgi duyuyordu. Üniversitede kimya okudu ve kimya şirketinde işe başladı. Yeni ve daha iyi sentetik malzemeler yapmanın yollarını arıyordu. Çok sayıda yeni malzeme üretti fakat bunların en ülüsü Kevlar’dır. Aslında Kwolek başka bir malzeme yapmaya çalışıyordu ancak deneyinin düşündüğü gibi gitmediğini fark etti ve o yanlışın sonunda çelik yeleği buldu. Kevlar’dan yapılmış kurşungeçirmez yelekler 1975 yılında satışa sunuldu.

Kevlar; yani çelik yeleğin ana maddesi polimer olarak adlandırılan kimyasallar grubuna girmektedir. Kevlar, kumaşlarla birlikte dokunduğunda veya plastiklerle karşıtırıldığında onları çok sert ve sağlam hale getirmektedir. Kevlar’a bir şey vurduğunda veya çarptığında, bu madde darbe etkisini geniş bir alana yayabilir. Bu da, darbenin veya gücün herhangi bir noktada çok sert hissedilmeyeceğidir. Kevlar, hafif ve sağlam olmasının yanı sıra, kesilmesi ve kimyasallardan etkilenmesi çok zor bir malzemedir. Ayrıca, yangına karşı da dayanıklıdır.

Kevlar, bir çok alanda kullanıldı. Kevlar, Mars’a gönderilen Pathfinder adlı uzay aracındaki hava yastıklarının güvenliğini sağlayan iplerin yapımında kullanılmıştır. Kevlar; kayak, bisiklet kaskları, tenis raketlerini sağlamlaştırma ve hafif olmasını sağlamak için de kullanılmıştır.

Diğer ilginç bir icatta; keçilerin genleriyle oynanarak sütlerinde bazı proteinler üretilmeye başlandı. Bu proteinler ayrıştırılıp Biosteel olarak adlandırılan ve çelikten 20 kat daha sağlam olan bir malzemeye haline gelmiştir.

371 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım