21 Ocak 2017

Cebir Simgeleri ve Pi Sayısı 1591!!!

Cebir Simgeleri ve Pi Sayısı 1591!!!

Cebir Simgeleri: O güne dek matematikçiler miktarları, ilişkileri ve problemleri sözcüklerle ifade
etmişlerdi (çünkü tek yol bu görünüyordu) ve ifade ettikleri şeyi göz önüne getirmek genellikle zordu. Vieta sabitleri ve bilinmeyenleri alfabenin harfleriyle, yani cebrin günümüzde tanıdığımız x ve y’leri ile simgelerneye başladı. 1591’de günümüzde bir lise öğrencisinin konuyla ilgili olduğunu bir bakışta anlayabileceği cebir hakkında bir kitap yazdı.

Matematik açısından sözcüklerden sembollere geçiş, normal yazıda ideogramlardan (yazıda kelimenin harfleri
gösterilmeden doğrudan doğruya fikri ifade eden işaret, ç.n.) harflere ve aritmetik hesaplarda Romen rakamlarından Arap sayılarına geçişe benziyordu.

Pi Sayısı: Eski Yunanlıların çok sevdikleri problemleri vardı; bunlardan biri daireyi kareleştirmekti. Belirli bir boyutta verilen daire ile aynı alana sahip bir kare yapmaktı bu. Kurallar sadece bir cetvel (dik çizgiler çizebilen bir şey) ve pergel (daireler çizebilen bir alet) kullanılmasını ve bunun sınırlı sayıda aşamada yapılmasını söylüyordu. Ne yazık ki bu problemi asla çözemediler. Fakat bunun üzerinde çalışırken, bir dairenin çevresi ile çapı arasındaki orantıyla, yani günümüzde pi dediğimiz (Yunan harllerinden biri) orantıyla uğraştılar.

Herkes çapı ölçebilir ve sonra dairenin çevresinde bir ipi dolaştırıp bunu düzleştirerek çevreyi de ölçebilir. Sonunda çevrenin (her daire için) çapın 3 katından biraz fazla olduğu ortaya çıkar. Fakat bu oran tam olarak nedir?

Tam oranı elde etmenin geometrik yolları vardır ve Arşimed  3.142 civarında bir sayı bulmuştur. Daha sonraki yüzyıllarda daha iyi değerler elde edildi. Sonunda 1596’da HoIlandalı Matematikçi Ludolf van Ceulen (1540- 1610), pi değerinin kesir noktasından itibaren yirmi sayılık bir rakamını buldu. (Sonradan bunu 35 sayıya çıkardı.)

Ancak bu işlem bile pi sayısının tam karşılığını veremedi; fakat o kadar yaklaşık bir sayıydı ki pi sayısını içeren mantıklı hesaplamalarda daha net bir değere gereksinim duyulmadı. (Almanya’da pi sayısı bazen hala Ludolf sayısı olarak adlandırılır.) O günden itibaren pi sayısının ondalık değerleri birçok sayıya kadar hesaplandı; fakat bu durumda bile kesin bir rakam söz konusu değildir.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.