Hoşgeldiniz  

Çay Poşeti Nasıl İcat Edildi?

admin | 11 Kasım 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler

Çay poşeti günümüzde yaygın olarak kullanılan bir icattır. Amaç bir fincan veya demlikte kullanılabilen içi yaprak çay dolu kağıt torbanın sıcak suya bırakılarak en kısa sürede çay hazırlanmasını sağlamaktır.

Çay poşeti 1903 yılında Amerikalı Thomas Sullivan tarafından icat edildi. Thomas Sullivan, New York’ta çay ve kahve tüccarlığı yapmaktaydı. Müşterilerine numune olarak verdiği çay ve kahveler için ipek ve müslünden yani çok ince pamuk kumaşından küçük poşetler yapıyordu. Sullivan, müşterilerinden bazılarının çay yapmak için numune poşetini doğrudan suyun içine koyduğunu fark etti. Poşetteki çay, sıcak suyun içinde kısa sürede içilecek hale geliyordu. Sullivan 1904 yılından itibaren dünya çapında otellere ve lokantalara çay poşeti satmaya başladı. Bu poşetler, 1930 yılından itibaren evlerde de kullanılmaya, kumaş yerine kağıttan üretilmeye başlanmıştır.

Çay fidanlarının uç noktalarından yapraklar toplanır ve kurutulur. Çay yaprakları kaynar suya konduğunda, çay demini salmaya başlar. Dökme çay ile çay demliğinde geriye kalan çay posasını temizlemeniz gerekir. Poşet içindeki çay yaprakları, dökme çaydan daha ince olduğu için lezzetini daha çabuk verebilir. Çay poşetleri daha kullanışlıdır çünkü çayı fincanda da demleyebilir ve ortalığı kirletmeden poşeti atabilirsiniz.

Çayın lezzetini daha çabuk sızdıran dört kenarlı çay poşetleri bulunmaktadır. Ağzı büzgülü çay poşetleri, içendeki çay dışarı çıkmasın diye sıkıca bağlanabilir. Bunu izleyen yıllarda 1937 yılında otomatik çay yapma makinesi icat edildi. Suyu kaynatıyor, çayı demliyor ve bir alarm ile uyarıyor. Şu anda evlerimizde kullandığımız bu modellerdendendir.

294 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım