31 Mart 2018

Çavuşkuşu ve Özellikleri!

Çavuşkuşu ve Özellikleri!

Omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfının gökkuzgunumsular takımının gökkuzgunlar A takımına giren bir familyasıdır. Latince adı Upupidae’dir. En iyi bilinen türü olan çavuşkuşu yani Latince adıyla Upupa Epops, Eski dünyanın sıcak bölgelerinde yaygındır. Rengi kızılımsı kahverengidir, siyah ve beyaz enine çizgili bir kuştur. Çavuşkuşugiller insanların yaşadığı yerlere yakın bahçelerde, Parklarda yaşayan, iyi tanınan ve çok sevilen, güzel görünüşlü kuşlardır. Güvercin büyüklüğündedirler. Uzunlukları 25 ve 30 santim arasındadır. Gagaları ince ve hafif kıvrıktır. Başlarında yelpaze biçiminde sarı renkli, uçları siyah bir iyilik vardır. Yürürken ibik öne ve arkaya doğru eğilir. Yatık duran ibik, kuş heyecanlandığında kabarır. Baş, boyun, arka ve göğüs tüyleri kızılımsı kahverengidir. Kuyruk ve kanatları beyaz ve siyah enine, geniş çizgilidir. Bu renk, kuş uçarken çok göze çarpar.

Çavuşkuşları göç dışında ayrı yaşarlar. Dişi ve erkek birbirine benzer. Küçük yapılı olmalarına karşılık, yürüyüşleri çok gösterişlidir. Çayırlarda, bahçelerde, ekilmiş tarlalarda yakaladıkları böcekleri, larvaları, örümcekleri ve soluncanları yerler. Küçük kertenkeleler gibi omurgalıları da yedikleri olur. Zamanlarının büyük bölümünü yerde geçiren çavuşkuşugiller ağaçlara tünerler. Yuvalarını ağaç kovuklarına, duvar oyuklarına ya da yerde yaparlar. Yumurtaları 4-6 ya da daha fazla sayıda olabilir. Açık mavi ya da kahverengi ve lekesiz olur. Yuvaları temizlenmediğinden çok pistir.

Çavuşkuşu; Orta ve Güney Avrupa ile Sibirya’da, Çin’de, Batı Asya’da, Kuzey Afrika’da yaşarlar. Afrika’da yaşayanlar göçücüdür. Afrika’nın kuzeyinde yaşayan Upupa epops senegalensis, Afrika’nın güneyinde yaşayan Upupa epops africanus ve Siri Lanca’da yaşayan Upupa epops ceylonensis türleri göçücü çavuşkuşlarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.