Hoşgeldiniz  

Çamuryılanı ve Özellikleri!

admin | 31 Mart 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan sürüngenler sınıfının pullusürüngenler takımının yılanlar alttakımının boalar bölümüne giren yılan türüdür. Latince adı Ilysiidae’dir. Çok zehirli bir türdür. Üstçenenin ön taraflarında içi oyuk dişleri vardır. Kafanın boyundan itibaren belirli bir biçim alması, ince gövdenin oval bir kesiti oluşu ve elips biçimli yatay gözbebekleri önemli özelliklerindendir. Gözbebeklerinin şafak vakti ve gece etkin olması, bu yılanların gece avlandıklarını gösterir.

Çamuryılanı, Amerika kıtasında bulunup, ABD’nin güneyinden Güney Amerika tropikal ormanlarına kadar uzanan bölgede yaşar. Doğu kesimlerinde görülen Micrurus Fulvius türü, 90 cm’yi bulan uzunluğuyla Kuzey Carolina’dan, Florida, Texas ve Meksika’ya kadar uzunan bölgede yaşar. Aynı bölgede yaşayan sütyılanı yani Lamprapeltis Doliata ile Atractus Latifrons gibi zararsız türler, çamuryılanının renklerini almıştır.

Çamuryılanı genellikle bütün günlerini kovuklarda, ot ve sebze yığınlarının altında saklanarak geçirir. Gün boyunca görülmeleri güçtür; ancak yağmurdan sonra ortaya çıktıkları olur. Çoğu yılanların tersine çamuryılanının çenesi çok az açılır; bu yüzden de küçük yılan, kertenkele gibi uzun yapılı, küçük hayvanlarla beslenir. İnsanlara kolay kolay saldırmazlar.

209 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım