31 Mart 2018

Çamuryılanı ve Özellikleri!

Çamuryılanı ve Özellikleri!

Omurgalı hayvanlardan sürüngenler sınıfının pullusürüngenler takımının yılanlar alttakımının boalar bölümüne giren yılan türüdür. Latince adı Ilysiidae’dir. Çok zehirli bir türdür. Üstçenenin ön taraflarında içi oyuk dişleri vardır. Kafanın boyundan itibaren belirli bir biçim alması, ince gövdenin oval bir kesiti oluşu ve elips biçimli yatay gözbebekleri önemli özelliklerindendir. Gözbebeklerinin şafak vakti ve gece etkin olması, bu yılanların gece avlandıklarını gösterir.

Çamuryılanı, Amerika kıtasında bulunup, ABD’nin güneyinden Güney Amerika tropikal ormanlarına kadar uzanan bölgede yaşar. Doğu kesimlerinde görülen Micrurus Fulvius türü, 90 cm’yi bulan uzunluğuyla Kuzey Carolina’dan, Florida, Texas ve Meksika’ya kadar uzunan bölgede yaşar. Aynı bölgede yaşayan sütyılanı yani Lamprapeltis Doliata ile Atractus Latifrons gibi zararsız türler, çamuryılanının renklerini almıştır.

Çamuryılanı genellikle bütün günlerini kovuklarda, ot ve sebze yığınlarının altında saklanarak geçirir. Gün boyunca görülmeleri güçtür; ancak yağmurdan sonra ortaya çıktıkları olur. Çoğu yılanların tersine çamuryılanının çenesi çok az açılır; bu yüzden de küçük yılan, kertenkele gibi uzun yapılı, küçük hayvanlarla beslenir. İnsanlara kolay kolay saldırmazlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.