Hoşgeldiniz  

Camın Gizli Dünyası!!! Cama Nasıl Şekil Verilir?

admin | 29 Ağustos 2014 | Bilim, Genel, Teknoloji

Camın Gizli Dünyası!!! Cama Nasıl Şekil Verilir?

Cam hammade olarak kum, soda ve kireçten oluşmaktadır. Ancak asıl ana madde her zaman kumdur. Soda düşük sıcaklıkta akıcı hale gelmesini sağlar, kireçte kimyasal etkilere dayanıklılığı artırır. Bu iç madde bileşerek 15000 C fırında eritilir.

IMG_6453

Cam yapımında bilinen en eski teknik iç kalıplama tekniğidir. Metal bir çubuğun ucundaki şekil verilmemiş kil kalıbın üzerine cam dökülüp yavaş yavaş soğutularak elde ediliyor soğuma işleminden sonra kalıp çıkarılıyordu.

images
Kalıba döküm tekniğinde önceden hazırlanmış kalıpların içine ya da dış kalıp üzerine camın dökülerek şekillendirilmesidir.

images (2)

Üfleme tekniğinde ortası boş “pipo” adı verilen üfleme çubuklarıyla cama şekil veriliyordu. Eriyik sıvı halden katı hale kısa sürede geçeceği için piponun ucundaki cam yine piponun yardımıyla avuç içinde hızlı bir şekilde döndürülerek şekillendirilmeye çalışılıyor. Yavaş yavaş pipo üflenerek cama şekil vermeye başlanıyor. Sap kulp ve ayak gibi ekler yapılacaksa bu formu verecek olan parça eritilerek yapıştırılıp makasla kesiliyor. Aniden donup kırılmaması için soğutucu fırınlarına alınıyor. Bu teknik Suriyeli ustalar tarafından kullanılmaya başlanan ve günümüze kadar gelen bir tekniktir.
Kalıba üfleme tekniğinde ise cam üfleme tekniğinin keşfinden sonra kil ahşap ya da metal kalıpların içine üfleme yapılarak kalıbın şeklini almasıyla elde ediliyordu. Böylece aynı formda objeler yapmak mümkün olmuştu. 

3077 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım