26 Mart 2018

Çalıkuşu ve Özellikleri!

Çalıkuşu ve Özellikleri!

Omurgalı hayvanlardandır. Kuşlar sınıfının ötücükuşlar takımının özötücüler üstfamilyasından bir familyadır. Latince adı Regulidae’dir. Çalıkuşu; Regulus Regulus, Sürmeliçalıkuşu: Regulus İgnicapillus ve Pembe Tepeli Çalışuku: Regulus calendula en yaygın olan türleridir.

Çalıkuşu; çam ormanlarında ve çalılıklarda yaşar. Uzunluğu 9 cm kadardır, ufak yapılıdır. Sırtı zeytin rengi, karnı açık sarıdır. Siyah kenarlı sarı ibiği vardır. Böceklerle beslenir. Kışın baştankaralarla ve orman tırmaşıkkuşlarıyla birlikte dolaşır. Sesi çok değişiktir. Yerden yüksekte, kozalaklı ağaçların dal uçlarındaki yuvaları, çam iğnelerinden ve kök liflerinden oluşmuş küçük yosun sepetçikleri halindedir. Yumurtalarının sayısı 7 ile 10 arasında değişir. Avrupa ve Asya ormanlarında yaşarlar.

Sürmeliçalıkuşu yani Regulus İgnicapillus; çalıkuşuna çok benzer. Sadece ibiği turuncu renktedir ve gözünün üzerindeki koyu renkli çizginin üzerinde açık renk kaşı vardır. Çalıkuşundan daha az yaygındır. Avrupa’da kozalaksız ormanlarda, Asya’da ise kozalaklı ormanlarda yaşar. Pembe Tepeli Çalıkuşu yani Regulus Calendula ise ibiği kırmızı renklidir. Gözlerinin çevresinde beyaz bir halka vardır.

Kaynak: Vikipedi, commons.wikipedia.org,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.