26 Mart 2018

Çağanoz Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Çağanoz Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Çağanoz; eklembacaklılar dalının kabuklular sınıfından bir türdür. Latince adı Carcinus Maenas’tır. Çingene Yengeci diğer adıdır. Erkekleri yeşil renkli olup, dişilerinin rengi daha çok portakal rengine yakındır. Yavrular değişik renklerde olabilirler. Bazıları bütünüyle kara, bazıları yeşil, bazıları kırmızı ya da beyazdır. Bu renk çeşitliliği erginlik dönemine girildiğinde kaybolur.

Kayalık sahillerde çok görülen çağanoz, gelgit olayının etkisi altındaki büyük ırmak ağızlarında da bulunabilir. Çamurlu alanlarda ve tuzlu bataklıklarda da çağanaza rastlamak mümkündür. Tuzluluk oranı düşük olan sularda yaşamak zorunda kalırsa, içinde bulunduğu ortamın yoğunluğuna göre çok yüksek olan kendi kan yoğunluğunu, deniz suyu yoğunluğunun altıda birine kadar düşürebilir. Bundan daha düşük yoğunluklarda ise ancak kısa bir süre yaşayabilir.

Yüzebilen ve iyi koşabilen çağanoz, 4 cm boyundadır. Çağanozlar genellikle 3-4 yıl kadar ortalama ömürleri bulunur. Ilıman iklimlerde çağanozun üremesi yıl boyu sürer. Dişi, yumurtalarını larva çıkancaya kadar üzerinde taşır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.