Hoşgeldiniz  

Buzul Çağının İlk Kez Resmedilmesi!

admin | 25 Aralık 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Coğrafya, Genel

Yıllardır İsviçreli jeologlar, özellikle de Venetz Alpler’deki buzulların geçmişte daha geniş olduğu gerçeğine parmak basmaktaydılar. İsviçreli Doğa Bilimci Louis Agassiz (1807-1873) bu fikirleri kabul etmeye yanaşmayanlardandı, ta ki kendisi durumu araştırmaya başlayana kadar.

Agassiz, 1837’de buz tabakalarının kıtaların kuzey bölümlerindeki alçak bölgelere de yayılarak, dağlık alanların çok daha fazlasını kapladığını ileri sürdü ve kendisinden önce gelenlerin çok daha ötesine geçti. Zamanla İngiltere buzulların geçmişte var olduğunu buldu, sonra ders vermek için Birleşik Devletler’e gitti (ve orada kaldı) ve Kuzey Amerika’da da bir zamanlar buzulların olduğunu bulguladı.

Sonunda Agassiz, Buzul Çağı’nın inandırıcı bir resmini çizdi. Bu, geçmişte Kuzey Amerika, İskandinavya ve Sibirya’da milyonlarca kilometrekarelik alanların kalın bir buz tabakası altında olduğu bir dönemdi. Bu, uniformitaryanizmin sürprizler içermeyen uzun, düzenli bir gelişme olmadığına dair ilk işaretti. Buz tabakalarının ortaya çıkması ve sonra yok olması, hayata son vermese de, bir tür felaket olmak zorundaydı.

175 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım