11 Kasım 2017

Buzdolabı Nasıl İcat Edildi?

Buzdolabı Nasıl İcat Edildi?

Amerika’da 1806 yılında Frederic Tudor adında bir Amerikalı, Boston’daki donmuş göletlerden buz parçası toplamaya ve tropikal bölgelerde yaşayan insanlara gemiyle göndermeye başladı. Tudor, gemi yolcuğu sırasında soğuk kalmasını sağlamak için buzu talaş ile sarıyordu. 1834 yılına gelindiğinde Amerikalı Jacop Perkins suyu donduran bir makine icat etti. Alman Karl Von Linde ise 1871 yılında günümüz modern buzdolabını üretti. Kapalı bir boru sisteminde tutulan gaz, buzdolabının içinde bulunan ısıyı dışarı taşımada kullanılıyordu.

1873 yılına gelindiğinde İskoçya doğmulu bir Avustralya’lı olan James Harrison, eti dondurup satmak için Avrupa’ya göndermek istiyordu. Bu amaçla, gemide büyük bir buzdolabı inşaa etti. Fakat buzdolabının nasıl çalıştırılacağını bilmedikleri için ilk sevkikatta etler bozuldu.

Evlerde kullanılan buzdolaplarına gelince; 1940’lı yılların sonlarına doğru yaygınlaşmaya başladı. Kapalı sistem borulara bağlı çalışan buzdolabı; soğutucu olarak adlandırılan gaz, kompresör ile sıkıştırılarak sıvı haline getirilir ve buzdolabının dışındaki uzun bir borudan akar. Bu madde ısısını kaybeder ve buzdolabının içindeki geniş bir boruya geçer. Sıvı tekrar gaza dönüşür. Buzdolabının içindeki ısıyı alarak yiyecekleri soğutur. Boru, gazı tekrar kompresöre taşır ve aynı işlem tekrarlanır.

Buzdolabı içerisinde bulunan gaz, çevreye zararlı bir gazdır. Buzdolabı atıldığında bu gazlar açığa çıkar, ancak son dönemlerde çevre dostu gazlar üretilmeye başlanmıştır. Buzdolabının icadı, klimanın icadını da ortaya çıkarmıştır. Klimalar, havayı soğutmak için kullanılan soğutucu makinelerdir. Modern klima 1902 yılında Amerikalı mühendis Willis Carrier tarafından icat edilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.