08 Aralık 2017

Büyük Kuzey Savaşı!!!

Büyük Kuzey Savaşı!!!

1700 yılında İsveç’in çevresinde yer alan uluslar, sonradan Büyük Kuzey Savaşı olarak adlandırılan savaşta ülkeye saldırdılar; fakat on sekiz yaşındaki XII. Karl ne türden bir insan olduğunu gösterdi. Savaş başlar başlamaz hızla Danimarka’nın üstüne yürüdü ve indirdiği darbelerle Danimarka’yı savaş dışı bıraktı. Sonra döndü ve kendisininkinin sekiz katı büyüklüklüğündeki bir Rus ordusunu tamamen ortadan kaldırdı.

Ancak sonradan Rusya karşısında kazandığı erken zaferin sarhoşluğuna kapıldı ve çılgına dönmüş I. Petro, İsveç’le eşit koşullarda savaşabilecek bir ulus yaratmak için Rusları acımasızca peşinden sürüklerken, Polonya’da zaferler kazanarak yıllarını harcadı.

Büyük Kuzey Savaşı’nda İsveç Kralı XII. Karl, bütün savaşlarını kazanmaya devam etti ve hızla Polanya’yı çaresiz duruma getirmeyi başardı. Rus Çan I. Petro’ya gelince, onun teslim olmaya hiç niyeti yoktu. 1702’de hiç vicdan azabı duymadan halkını, İsveç topraklarına giren bölgede St. Petersburg şehrini kurmaya zorladı. Burası onun “batıya açılan penceresi” olacaktı. Moskova’yı bıraktı ve yeni şehri başkenti yaptı. Burası yaklaşık iki yüz yirmi beş yıl boyunca Rus başkenti olarak kaldı.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.