Hoşgeldiniz  

Büyük Hun İmparatoru Attila!!!

admin | 03 Nisan 2017 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Savaş Sanatı

Hun devletinin kurucusu Muncuk Han’ın oğlu ve Hun İmparatorudur. 434 yılında kardeşi Bledu ile birlikte imparatorluğun başına geçti. Bir süre sonra kardeşinin öldürülmesiyle Tuna kıyılarından Çin Seddine kadar uzayan topraklara sahip oldu. 750 bir kişilik ordusuyla Galya şehrine girdi. Orleans’ı kuşattı, Kuzey İtalya’yı ele geçirdir. Avrupa’ya göz dağı veren imparator oldu ve 453 yılında vefat etti.

Büyük İskender gibi dünyaya hakim olmaya çalıştı ve geçmişten günümüze kadar adını yaşatmayı başardı. Gençliğinde Roma İmparatorluğu’nda rehine olarak geçirdi. Bu yüzden Roma kültürünün yanı sıra zaaflarını ve karakterlerini incelemiş, latinceyi öğrenmiştir. Hükümdar olduktan sonra Romalılar hakkındaki bütün bu bilgilerini en iyi şekliyle değerlendirmeyi başardı.

Doğu Roma’yı ele geçirmek isteyen Attila Bizans üzerine yürüdü ve yıllık vergiye bağladı. Bir süre sonra vergisini ödemeyen imparatora karşılık vererek Balkanlar’dan Mora’ya ordan İstanbul’a kadar bölgeyi ele geçirdi. Bizanslılar vergiyi iki katına çıkararak İstanbul’u kurtardılar. Bu arada Bizans İmparatoru III. Valentinianus, bir suikastçi göndererek Attila’yı öldürtmeye çalıştı. Başarılı olamayınca suikastçinin kafasını keserek Attila’ya gönderdi, böylece kendini temize çıkarmaya çalıştı. Bu sırada III. Valentinianus’un hayatı boyunca evlenmemeye mahkum ettiği kız kardeşi rahibe olarak kapatıldığı manastırdan Attila’ya bir nişan yüzüğü göndererek kendisiyle evlenmeye hazır olduğunu bildirdi. Bütün Avrupa’ya dehşet saçan Attila, Bizan İmparatoru’na daha sert bir mesaj göndererek, nişanlısının kapatılmış bulunduğu manastırdan serbest bırakılmasını ve müstakbel eşine çeyiz olarak Batı Roma İmparatorluğunun yarısının verilmesini istedi.

Attila’nın asıl amacı Batı ve Doğu Roma İmparatorluklarının kendisine karşı birleşmesini önlemekti. İki cephede birden savaşmak istemiyordu. Doğu Roma’yı kargaşa içinde bırakarak Batı Roma İmparatorluğu’nun üzerine yürüdü. Attila’nın Batı Roma’yı ele geçireceğinden korkan Papa III. Leon, bizzat Attila’nın karargahına giderek Roma’yı almaması için ricada bulundu. Attila, Papa’nın isteğini kabul etti ancak Romalılara çok ağır vergiler yükledi.

Attila, 8 yıl içerisinde Avrupa’yı neredeyse istila etti. İyi bir komutan ve mükemmel bir hükümdardı. Ayrıca milletini medeni hale getirmeye çalışmış ve dünyada ilk posta teşkilatını kurmuştur.

Attila’nın ilk eşi ve başkadını Arıkan idi. Ölümünden sonra yerine geçen oğlu İlek’in anası olan Arıkan’dan başka birkaç kadın ile daha evlenmiştir. 453 yılında Büyük Türk-Hun İmparatorluğu’nun başkenti olan Etzelburg’da, İldiko adında genç bir kızla evlendi. 58 yaşında olmasına rağmen son derece dinç ve kuvvetli idi. Ancak düğün gecesi yatağında ölü bulundu. Cesedi altın bir tabuta konuldu. Bu tabut önce gümüş, sonra demir bir muhafazanın içine yerleştirildi. Attila vefatından sonra kimse tarafından rahatsız edilmeden ebedi uykusunu uyumak isterdi ve böyle bir vasiyette bulundu. Bu nedenle mezarını kazıp kendisini toprağa verenler okla vurulmak suretiyle öldürüldü. Sonra mezarının yanından geçmekte olan bir çayın mecrası değiştirildi. Bu nedenle Attila’nın mezar yeri bilinmez.

Kaynak: 100 Ünlü Türk,

874 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım