Hoşgeldiniz  

Bursa’nın Tarihi, Türkiye İçin Önemi ve Gezilecek Yerleri Nelerdir?

admin | 03 Kasım 2014 | Coğrafya, Genel, Gezi ve Eğlence

Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir den sonra dördüncü büyük şehir ünvanına sahip olan Bursa, yaklaşık 2000 yıldan beri değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır, 2 milyon 400 bin büyükşehir nüfusuyla Marmara bölgesinde yer alan kentin en önemli özelliklerinden biri bölgede sahip olduğu coğrafi ve stratejik konumu itibariyla birçok imparatorluk ve krallıklara başkentliği yapmasıdır. Yapılan araştırmalar Bursa’nın 4000 yıllık bir tarihi geçmişe sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Milat’tan önce 13’cü yüzyıllarda Bursa’ya ilk yerleşenler Bitin’ler ve Misler olmuştur, o dönemlerde Bitinya ve Misya kavimleri, komşuları olan Lidya ve Pers halkları ile büyük çatışmalara girdi, Türkiye kaynaklı tarih kitapları aslında bu zaman dilimindeki yaşanan süreçten pek detaylı bahsetmiyorlar, ama Avrupa kaynaklı kitaplar; yöre halkları arasında çıkan çatışma ve ayaklanmaların, Bursa’nın o zamanki kaderi ve geleceği açısından belirleyici olduğunu kabul etmekteler, daha doğrusu; yöredeki bütün kavimlerin bölgeye hakim olma istekleri Bursa’yı ele geçirme konusunda yoğunlaştı. Daha sonra Bursa milat’tan önce 546 yılında Pers eğemenliğine girince, Pers eğemenliği boyunca Bursa ve yöresindeki yönetimde Bitin’ler de söz hakkına sahip oldular, ancak yapılan anlaşmalar bozulunca kent MÖ. 328 yılında tekrar Bitinyalı’ların eline geçti. Kral Zipoetes döneminde daha da gelişen krallık, oğlu Nikomedes zamanında en güçlü dönemine girdi ve 194 yılında Bitinya kralı Brousias kente kendi ismini vererek Bursa’yı resmen başkent olarak ilan etti, böylece Bursa hem Roma, hemde Bizans toparklarına dahil edilmiş oldu, yani Bursa isminin nereden geldiği öyküsü de esasen kral Brousias dönemine aittir, kent o zamanlar bile bölge açısından büyük bir stratejik öneme sahip olduğu buradan anlaşılıyor.

Bilindiği gibi Bursa daha sonra Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil edilerek 1326 yılında Orhan bey tarafından başkent ilan edilmiştir. Bursa 1365’te Edirne’nin başkent oluşuna kadar başkent olma ünvanını korudu, aynı zamanda Istanbul’un fethine kadar Bursa Osmanlı’nın en önemli merkezlerinde biri olma özelliğini korudu.

Bursa şimdi bile İstanbul, Ankara ve izmir’den sonra Türkiye’nin en önemli merkezlerinden biri olma özelliğini koruyor ve ticari açıdan son yıllarda hızla gelişen kentin kalkınma faliyetleri  Avrupa Birliği tarafından da yakından izlenmekte, bu çerçevede Avrupa Birliği ile Bursa Büyükşehir arsında kordinasyon merkezleri kuruldu, kentin sosyo ekonomik yapısına katkıda bulunmak amacıyla sağlanan mali kaynaklar hep olumlu yönde gelişmeler göstermektedir, gelişmelerin ülkemiz açısında da önemi büyüktür, fakat malesef Türkiye genelinde yoğun göç alan iller sıralamasında Bursa yine ilk sıralarda yer almaktadır. Uludağ’ın 35 kilometre kuzeyinde yer alan Bursa’nın ayrıca turizm gelirleri her geçen gün artış göstermektedir, kentin doğal güzelliği, tarihi eserleri, kültürel dokusu, camiileri, hanları, turistik mekanları her geçen yıl daha fazla turist akınına uğramaktadır, güneyinde yer alan uludağ ülkenin en gözde kış sporları merkezidir. Bursa ülkemizde otomobil ve tekstilin en yoğun ihracaat edildiği şehirlerden biridir, ayrıca ayakkabı, deri, ağaç ürünleri, mobilya ve beyaz eşya üreten iller arasında yine ilk sıralarda yerini alır. Uludağ üniversitesi, 50 den fazla lise, modern tıp merkezleri, havalimani, türbeler, medreseler, eğlence ve alışveriş merkezlerine sahip olan Bursa’dan yetişen ünlü insanlar arsında: Sabiha Gökçen, Zeki Müren, Yıldırım Gürses, Celal Bayar, Behice Boran, Ibrahim Balaban gibi isimler yer alıyor.

Bursa’nın ilçeleri:

Nilüfer,Yıldırım, Osman Gazi, Büyük Orhan, Gemlik, Gürsu, Harmancık, İnegöl, İznik, Karacabey, Kales, Kestel, Mudanya, Mustafa Kemal Paşa, Orhaneli, Orhangazi ve Yenişehir’dir.

Bursanın Gezilecek Yerleri:

Uludağ, Gölbaşı göleti, Oylat, Aksu köyü, Ulucamii, Soğanlı botanik parkı, Kültürpark, Bursa Hayvanat bahçesi, Su uçtu şelalesi, Orhan ve Osmangazi Türbesi,

3470 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım