Hoşgeldiniz  

Buhar Makinesi’nden Maksimum Randıman Alma!

admin | 05 Aralık 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, Teknoloji

Buhar makinesi faydalı olmasına rağmen yeterince güçlü değildi. Watt’ın yaptığı bütün düzeltmelerle birlikte hala yakılan yakıtın enerjisinin sadece % 7’sini işe çevirebiliyordu. Kalan % 93’ü ise (veya daha fazlası) boşa giden ısı olarak kayboluyordu. Bu da buhar makinesinin etkili bir şekilde kullanımı engelliyordu.

Buhar makinesi randımanını bilimsel olarak inceleyen ilk kişi Fransız Fizikçi Nicolas-Leonard-Sadi Carnot (1796-1832) idi. 1824’te Ateşin Tahrik Kuvveti üzerine adlı bir kitap yayımladı. Bu kitapta bir buhar makinesinin maksimum randımanının en sıcak halindeki buhar ile en soğuk halindeki suyun sıcaklığı arasındaki farka bağlı olduğunu gösterdi. Aradaki derecelerde ise ne olduğu, yani buharın ya da suyun yavaş, çabuk, orta derecede veya aşamalar halinde soğuyup ısınması önemli değildir.

Carnot, ısı ve işin birbirine dönüşmesi yolunu ilk olarak dikkatle ele alan kişiydi. Bu nedenle termodinamik biliminin (Yunanca “ısının akışı” anlamındaki sözcüklerden) kurucusu olarak kabul edilir. Onun yaptığı çalışmalardan çeyrek yüzyıl sonra termodinamiğin ikinci yasasını bulmak mümkün oldu.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Vikipedi,

171 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım