Hoşgeldiniz  

Boynuzlu Gagalıgiller ve Özellikleri!!!

admin | 12 Kasım 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvanlardan kuşlar sınıfının gökkuzgunumsular takımının gökkuzgunlar alttakımına giren bir familyadır. Latince adı Bucerotidae’dir. Afrika ve Asya’da yaşarlar. Büyük parlak renkli gagalarıyla tanınırlar. Çavuşkuşugiler, boynuzlugagalıgillerin en yakın akrabasıdır. Boynuzlugagalıgiller iki altfamiyaya ayrılırlar. Bunlar Afrika’da yaşayan boynuzlukarga yani Bucorvus içeren Bucoracinae altfamilyası ile ağaçlarda yaşayan 10’dan fazla türü içeren Buceratinae altfamilyasıdır. Boynuzlugagalıgillerin böyle adlandırılmasının nedeni, üst gagasının dibinde yer alan boynuz gibi çıkıntıdır. Gaga ve tepelik çoğu zaman parlak renklidir; tepelik bazen Batı Afrika’da yaşayan Ceratogymna Atrata, Hindistan’da yaşayan Buceros Bicornis ve Güneydoğu Asya, Malaya, Sumatra, Cava ve Borneo’da yaşayan Buceros rhinoceros örneklerinde olduğu gibi çok büyüktür.

Boynuzlugagalıgillerin tüyleri siyah, kahverengi ya da beyazdır. Erkek ve dişi genel görünüş yönünden birbirine benzerler; fakat erkekte tepelik daha büyük ve daha parlak renklidir. Boynuzlugagalıgiller Batı Afrika ormanlarında yaşayan 38 cm boyundaki Tockus Camurus’dan, savanaların hindi büyüklüğündeki yer boynuzlugagalısına ve Asya Ormanlarının 1-3 m boyundaki büyük boynuzlugagalısına kadar çeşitli büyüklüktedirler. Çoğu türlerin oldukça kalın ayak bileği ve geniş tabanlı ayak parmakları olup, parmakların üçü kısmen birleşip tabanı meydana getirirler. Yer boynuzlugagalının daha uzun ve kalın ayak bilekleri vardır. Büyük türlerin uçuşları oldukça yavaştır; bir dizi kanat vuruşu ve sonra süzülme ile son bulur. Küçük türlerde uçuş daha hızlıdır. Büyük türlerin kanatları uçarken ses çıkartır. bunun nedeni, kanatların alt kısımlarını örten tüylerin az olup aralarına hava girmesidir.

Boynuzlugagalıgiller, Eskidünya’nın tropikal bölgelerine yayılmışlardır. 25 tür Afrika’da, 20 tür Güney Asya’da yaşar. Avustralya’da hiç bir tür yaşamaz. Yağmurlu ormanlardan, dağınık ağaçlı otlara kadar değişik yerlerde yaşarlar. Yuvarlarını ağaçların dallarına kurarlar. Fakat yer boynuzlugagalılar bazen uçurumlardaki deliklerden faydalanırlar. Boynuzlugagalıgillerin dişileri kuluçka devresinde yırtıcı hayvanlardan korunmak için yuvada otururlar ve erkekleri tarafından beslenirler. Yuva deliğinin girişi önleyen duvarı, dişinin hava ile temasla sertleşen tükürüğüyle örülür. Bazı türlerde erkek de bu duvarın yapımına yardım eder. duvarda erkeğin dişiyi besleyebilmesini sağlayan dar bir delik bırakılır.

Tockus Deckeni türlerinin dişileri, yavrular 2 ya da 3 haftalık oldukları zaman duvarı yıkıp çıkarlar ve erkeğe yavruları beslemede yardım ederler. Dişi yuvadan ayrıldıktan sonra yavrular duvarı onarırlar. 2-4 tane olan yavrular, babanın getirdiği böceklerle beslenirler. Yavrular yarı büyüme durumuna gelince erkek, dişi ile birkaç yavruya yetecek kadar yiyecek bulamaz.

Bycanistes Brevis türünün dişileri yavrular tüyleninceye kadar yuvada kalırlar. Bu türde yavrular meyve ile beslenir; erkek bütün tüylenme devresi boyunca hem dişi ve hem de bir veya birkaç yavruyu besleyecek güçtedir. Tüylenme devresi Bycanistes türünde Tockus türünden daha uzundur. Bunun nedeni, yavru için meyvenin, böcekten daha az yeterli bir besin olmasıdır. Dişilerin yuvada uzun süre kalmaları, yuvanın temizliği sorununa ortaya çıkarır. Bu sorun dişinin dışkısını dar girişin ağzından büyük bir hızla dışarıya doğru yapmasıyla çözülür. Yavruların bu işi hangi yaşta yapabilecekleri belli değildir. Meyve çekirdekleri de yuvanın deliğinden dışarı atılır; geri kalan çöpleri böcekler yer. Yuvadayken dişi genellikle tüylerini döker ve bir süre uçamaz; fakat bu duruma kolayca alışır.

Boynuzlugagalıgiller; gürünltücü kuşlardır. Çoğu zaman toplu olarak dolaşırlar ve yavrulama mevsimi dışında yüzlercesi bir arayada tünerler. Boynuzlugagalıgillerin kimi türlerinin eti yenir ve tüyleri şapkacılıkta kullanılır.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

 

309 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım