05 Aralık 2017

Boyle Yasası Nedir?

Boyle Yasası Nedir?

Boyle boşluklada deneyler yaparken, Robert Hooke’u daha geliştirilmiş bir hava pompası yapması için yanına aldı. Hava pompası Boyle’un gazlarla ilgilenmesine neden oldu ve 1662’de havanın sıkıştırılabileceğini keşfetti. Bunu şu şekilde yaptı: J şeklinde ve 5 metre uzunluğunda bir cam borunun kısa olan kapalı ucunda havayı hapsetti ve dipteki kıvrımı kapatmak için tüpün içine civa döktü. Bundan sonra açık ucundan daha fazla cıva eklediğinde, ilave civanın ağırlığı kapalı uçtaki hapsedilmiş havayı daha da sıkıştırdı ve havanın hacmi azaldı. Gerçekte Boyle, gazın hacminin üstündeki basınca göre ters yönde değiştiğini bulmuştu. Yani gazın üzerinde bulunan civanın ağırlığını iki katına çıkardığında, hacmi ilk halinin yarısına iniyordu; civanın ağırlığını üç katına çıkardığında da hacim üçte bire iniyordu vb. Buna Boyle Yasası denilmektedir.

Bu deneyin en önemli sonucu havanın ve tahminen diğer gazların doğaları
itibariyle atomik olduğu ve atomların yaygın biçimde ayrı durduğu idi. Basınçla birlikte atomlar birbirine daha yaklaşmak zorunda kalıyor ve hacim düşüyordu. Sıvılar ve katılar ise gazlar kadar kolay sıkıştırılamıyordu; fakat bu, onların atomlardan oluşmadığı anlamına gelmiyordu. Bu durumda atomlar zaten ilişki halindeydi.

Demokritus’un zamanından beri atomculuk düşüncesi tamamen ortadan kalkmamıştı. Her zaman arada sırada atomları kabul eden birkaç kişi bulunmuştu. Fakat Boyle’un deneyi o güne kadarki en kuvvetli kanıttı ve Boyle inançlı bir atomcu oldu. Fakat atomculuğun zafer kazanması için bir buçuk yüzyıl daha geçmesi gerekti.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.