Hoşgeldiniz  

Boşanma Sonrası Kadınların Bekleme Süresi Yani “İddet Müddeti” Nedir? Nasıl Kaldırılır?

admin | 25 Ağustos 2014 | Genel, Hukuk

Boşanma davası sonuçlanıp kesinleştikten sonra erkek hem evlenebilir, ancak kadınlar için Medeni Kanun belirli bir bekleme süresi tanımıştır. Bu süreye “İddet Müddeti” denilmektedir.

Boşanan kadının tekrar evlenme şartı Medeni Kanun’un 132. Maddesi uyarınca “evlenme engelleri” başlığı altında düzenlenmiştir. İlgili madde gereğince boşanma kesinleştikten sonra kadının evlenmesi için “300 günlük” bekleme süresi öngörülmüştür. Bu süre hamilelik riskini önleme amacıyla gerçekleştirilen bir tedbirdir. Böylece boşanma gerçekleşse bile 300 günlük süre içerisinde doğan çocuk boşanan eşin soy bağında olacak onun soyadını taşıyacaktır. Aksinin iddia edilmesi halinde “Soy Bağının Reddi” davası açılması gerekmektedir.

Bekleme Süresinin Ortadan Kalkması Nasıl Olur?

Medeni Kanun’un 132. Maddesi yani “evlenme engelleri” maddesi, yeniden evlenmeye imkan da vermektedir. Şöyle ki; kadının önceki evliliğinden gebe olmadığının anlaşılmasının hastane rapoları ile tespit edilmesi ve boşandığı eşiyle yeniden birleşerek evlenmesi halinde bu süre ortadan kalkar.

İddet Müddeti Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Önemli olan gebeliğin bulunmadığının mahkeme kararıyla tespit edilmesidir. Kadın bulunduğu yer aile mahkemesine başvuru yaparak bekleme süresinin kaldırılmasını talep edebilir. Mahkeme kadının hamile olup olmadığını belirlenmesi için devlet hastanesinden rapor alınmasına karar verir. Kişilerin kendi kendilerine aldıkları raporlar bağlayıcı değildir. Mahkeme kanalı ile alınan raporlar elzemdir ve geçerlidir. Gebe olunmadığına dair alınan doğrultusunda, Mahkeme iddet müddetini kaldırır ve süreyi sonlandırır.

Kadının hamile olması halinde boşandığı eşi haricinde evlenmesi mümkün değildir, ancak doğum gerçekleştikten sonra iddet müddeti kalkar.

2328 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım