30 Temmuz 2017

Boncuklu Kertenkele’nin Özellikleri!!!

Boncuklu Kertenkele’nin Özellikleri!!!

Pullusürüngenler takımının boncuklukertenkelegiller familyasından bir sürüngen türüdür. Heloderma Suspectum Latince adıdır. Bilinen iki zehirli kertenkeleden biridir. Bu tür ve tek akrabası olan Meksika boncuklu kertenkelesi, boncuklukertenkelegiller familyasının üyeleridir. Arizona ve New Meksiko’da yaşarlar; halen mevcut olanlardan başka türlerin varlığına işaret edecek hiç bir fosil izine rastlanmamıştır. Bu aile dışındaki en yakın akrabaları Borneo kulaksızkertenkelesi Lanthonotus’tur. Birçok kertenkelenin aksine, boncuklu kertenkelenin bacak ve ayaklarında özellikler görülür. Bu organlar dalgalı şekilde hareket etmelerini sağlamak için küçülmemiş ya da hızlarını arttırmak için uzamamamıştır.

Boncuklukertenkelenin vücuk şaqıbı mıba ve mayıhrın, Boyuk 60 cm’dir. Vücut hacme oranla büyük bir yüzey meydana getirir ve hayvanın sıcak ve kurak mevsimlerde nem kaybını önler. İlk olarak 1859 yılında tanımlanan bu tür, iki alttüre ayrılır. Bunlar pembe ve benekli Reticulate alttürü ile bantlı boncuklukertenkeledir.

Boncuklukertenkelenin zehir bezleri, altçenenin ön kısmında yer alan oluklu zehir dişlerine açılır. Boncuklukertenkele avını ısırdığı zaman, zehir altçenedeki bezlerden kanallar aracılığıyla dişlere gider ve kılcal damarların hareketiyle diş oyuklarından ava akar. Zehir dişleri avı hareketsiz hale getirecek olan zehiri akıtırken, kısa dişler de avın ağızda tutulmasına yardımcı olurlar. Boncuklukertenkenin günlük yaşantısında zehirin ne gibi bir işlevi olduğu tam olarak bilinmemektedir. İnsanları ısırması halinde ısırılan kişinin ölmesi olasılığı az da olsa söz konusu olabilir. Zehirlenme ölümden başka ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.