Hoşgeldiniz  

Böçekçiller familyası kaça ayrılır?

admin | 07 Ocak 2018 | Genel, Hayvanlar Alemi

Böçekçiller  familyası; Sivriburunlutanrekgiller, Suköstebeğigiller, Altınköstebekgiller, Kirpigiller, Sıçrarhortumlugiller, Soreksgiller, Köstebekgiller sınıflarına ayrılmaktadır.

Sivriburunlutanrekgiller (Solenodantidae); latince ismi Solenadontidae’dir. bu Familya da yer alan iki türde bir fare  ile iri bir Köstebeğin çiftleşmesinden türemişlerdir. kalın bir kürkle kaplı 30 santim boyunda bir gövdeleri ve 20 santim uzunluğunda pullarla kaplı bir grupları vardır. Küba ile Hispaniola adalarında yaşarlar.

Tanrekgiller (Centetidae):Madagaskar’da yaşayan 20 kadar tanrek türünün yaygınlaşmasıyla yarı suda yaşayan minyatür kirpi gibi birçok dikenli türlerle toprakta yaşayan çeşitli türler oluşmuştur. çok nadir bulunan hayvanlar olup iyi incelemişlerdir. en büyükleri kuyruğu ile beraber ancak 35- 40 santimetreyi  bulur.

Suköstebeğigiller (Potamogalidae): bu familyadan sadece 3 tür ile 2  cins mevcuttur; su Köstebeği ile Küçüksu Köstebeği. batı ve Orta Afrika’da yaşamakta olan bu böcekçiller tanreklere  çok benzediklerinden bazen onlarla  karıştırılır. daha büyük olan suköstebeğinin boyu 60 santime yakındır. yanlardan basık olan kuyruğu suda iyi yüzmesini sağlar; başı şaşılacak kadar yassı ve dardır. her iki türde görünüşte su samuruna benzer ve onun gibi yarı yarıya suda yaşarlar. Suköstebeği özellikle geceleri çok hareketlidir. suda ve toprakta yaşayan hayvanları avlayıp yer ve toprağa kazmış olduğu bir çukurda uyur. Küçüksu Köstebeği hakkında ise pek fazla bilgi yoktur.

Altınköstebekgiller (Chrysochloridae): Batı, orta ve Güney Afrika’da yaygın olarak yaşamakta olan ve 20 kadar türü kapsayan bir Familyadır. kısa ve dolgun olan gövdeleri uzun, kahverengi bir kürkle kaplıdır. Ön ayakları kazma işlerinde kullanılmak için değişime uğramıştır. gözler, kulaklar ve kuyruk görünmez ( bu durumu kazarak yaşama biçimine uyumanın belirtisidir).

Kirpigiller (Erinaceidae): kirpigillerin özelliği üzerini kaplayan yoğun diken örtüsüdür. 11 tür kirpi bulunmakta, Bunların içinden 5 Avrupa, Afrika ve kuzey bölgelerinde çok yaygındır. Malaya kirpilere (Mehtapfareleri) Türü Doğu ve Güneydoğu Asya’da yaşamakta olan 5 böcekçil türünü kapsamaktadır. bunların en çok görüleni olan Ekinosoreks, kaba tüylü kürkü, pullarla kaplı kuyruğu  sivri burun ile bir fareyi andırmaktadır. tüm uzunluğu 50-60 cm olur türkü koyu gri renktedir ve başının çevresinde beyaz lekeler vardır. geceleri dolaşır, karada  Yaşar. kuyruk sokumunda kötü koku çıkaran deri bezleri bulunur. Hylomys adındaki malaya kirpisi daha ufak olup özellikle 20 santimden kısa, kuyruğu parıltılıdır.

Sıçrarhortumlugiller (Macroscelididae): kuyruk ve arka ayakları uzun, burunları ince ve sivri olan, birbirine çok benzeyen ve zarif içinde böcekgilleri kapsayan bir familyadır. oldukça büyük olan kulaklarından büşka gözleri de diğer böcek türlerine oranla daha iridir. fil fareleri, Afrika’nın birçok yerinde görülen kuru dikenli çalılıklarla kaplı bölgelerde yaşar. uzun kuyrukları ile arka ayakları kangurununkileri andırır ve hayvanın tehlikeli bölgeden hızla sıçrayıp kaçabilmesini sağlar. Birçok böçekçilin aksine filfareleri gündüzleri ve küçük gruplar halinde dolaşırlar.

Soruksgiller (Soricidae): Küçük, kısa bacaklı, sivri burunlu ve küçük gözlü hayvanlardır. 200’den fazla türü olup Avustralya, kutup bölgeleri ve Güney Amerika’nın büyük bir kısmı dışındaki her yerde yaygın olarak bulunurlar. Toprakta yaşayan bu böcekçiller son derece hareketlidirler. Çok nadir birkaç tür dışında hemen hepsinin yapıları birbirine benzer.

Köstebekgiller (Talpidae): 20 kadar türü kapsamakta olan bu familya Avrupa’nın, Asya’nın ve Kuzey Amerika’nın büyük bir bölümüne yayılmıştır. Yaşantılarının büyük bir kısmı yeraltına kazmış oldukları yaygın tünellerin içinde geçer. Desman türü yarı yarıya su içerisinde yaşamta olup sorekslerin çok büyüğü gibidir. Türlerden biri orta Rusya’daki akarsularda yaşamaktadır. Geri kalan türleri orta Rusya’daki akarsularda yaşamaktadır. Geri kalan türlerin yaşadıkları yer ise İber Yarımadasının doğusundaki ve kuzeyindeki dağ akarsuları ile derelerdir. Ayrıca soyu tükenmiş olan çeşitli böcekçil gruplar da vardır. Ancak çok eski fosillerinin incelenmesiyle tanımlanabilen bu soyu tükenmiş böcekçilerden biri de Deltatheridium’dur. Yaşayan en ilkel böcekçillerde bulunan birkaç özel oluşumdan bile yoksun olan bu fosil, tam etenli olan memelilerin bir atası olabilecek niteliktedir.

249 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım