Hoşgeldiniz  

Boa Yılanının Özellikleri!!!

admin | 29 Temmuz 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı havyanlardan sürüngenler sınıfının pullusürüngenler takımının yılanlar alttakımının bir bölümüdür. Latince adı Boaeformia’dır. En uzun yılanları kapsar. Zehirsiz yılanlardır. Tırnak biçiminde körelmiş arka bacakları olabilir. Alçene ve üstçenelerinde dişler yer alır. Başlıca familyaları boagiller, pitongiller, çamuryılanı ve zırhlıkuyrukgillerdir.

Boaların yaşadıları yerler ağaçlardan, kuru ve yarı sulak bölgelere kadar çeşitlilik gösterir. Boayılanı, Epicrates cenchria ve Python regius gibi kimi türler toprağın yüzeyinde daha çok ağaçlarda ve fundalıklarda dolaşırlar. Çizgili ya da lekeli gövdeleri, içinde bulundukları çevrenin görüntüsüyle kaynaşır ve gizlenmelerine yardımcı olur. Epicrates cinsinin, 6’sı Batı Hint adalarında yaşar 8 türü vardır. Bu cinsin karada yaşayan tek üyesi olan Epicrates cenchria kemircileri yer; ağaçlara tırmanıp yarasaları yakaladığı da olur. Boyu 120 cm aşmaz; yeşil mavi renkli parlak pulları vardır. Ağaçlarda yaşayan türler arasında da Güney Amerika’da yaşayan Corallus, Madagaskar’da yaşayan Sanzinia madagascariensis ve Papeca (Yeni Gine) de yaşayan Chondropython viridis sayılabilir. Bu türlerin üstleri lekelidir. Güney Amerika’da yaşayan Corallus caninusun görünüşü beyaz lekeli parlak yeşil olduğundan dolaştığı çevrelerde gizlenmesi kolay olur. Yavrularının renkleri koyu lekeli sarı ya da pembedir.

Bütün ağaç boalarının ve yerde dolaşan boaların kuyruklarında kavrama yeteneği vardır. Asya’da yaşayan kaplanpiton gibi kimi türler değişik ortamda yaşayabilirler; su da ya da suya yakın yerlerde dolaşırlar ve aynı zamanda ağaca tırmanma yeteneklerini kaybetmezler. Batı Hint adalarında rastlanan Tropidoshis boaları yerde dolaşırlar, kertenkele ve kurbağa yerler. Küba’da yaşayan Trapidophis semicinctus savunmak için ağzından kan getirir; aynı zamanda gözleri de kızarır. Küçük boy boaların çoğu yer kazıcıdır. Lichanura, Charina bottae ve Calabaria reinhardtii bunlardandır. Hepsinin boyu 90 cm kadardır. Kısa ve kalın kuyrukları vardır. Zamanlarının çoğunu gevşek kumları ya da orman süprüntülerini kazarak geçirirler. Kuzey Amerika’da yaşayan Charina bottae, ufak memelileri ve kertenkeleleri yer. Tehlike ile karşılaşınca kendi kendini sararak tostoparlak olur ve başını saklar. Başı çok andıran kalın kuyruğunu gövdesinin üstünde sallayarak daha önemli organlarını tehlikeden korur.

Eryx cinsinin kumyılanları Kuzey Afrika’da, Güney Avrupa’da ve Batı Asya’da yaygındır. Boyları 90 cm geçmez. Çöl ve yarı çöl bölgelerinde yaşarlar. Kalın ve kısa kuyruklarıyla yer kazar, kentenkele yerler. Kimi Boa türleri kuş ve sürüngen yerse de, genellikle ufak memelileri avlarlar. Kimi türlerin ağzının çevresinde, pulların üstünde hassas dudak çukurları vardır. Bunların çıngıraklıyılanların yüzlerindeki çukurlar gibi gözle görülmeyecek dara iyi gizlenmiş avları bulmaya yardımcı olduğu sanılmaktadır. Epicrates angulifer gibi baykuş yiyen gececi türlerde bu çukurlar çok önemlidir. Çukur kazan türlerin dudak çukurları yoktur ve yeraltında pek kullanışlı olmayan gözleri çok ufalmıştır. Avlarını yakalamada, bütün yılanlarda olduğu gibi topraktaki titreşimleri alacak biçimde gelişmiş iç kulaklarına güvenirler. Ufak memelilerle kertenkeleleri avlarlar.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi, TRT,

399 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım