Hoşgeldiniz  

Blastula ve Boagiller Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 29 Temmuz 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Blastula: Çokgözeli hayvanlar da görülen bir görülen bir gelişme evresidir. Bir sıra gözelerden oluşmuş, içi sıvı dolu bir top olup bölünme sırasında moruladan sonra gelir.

Boagiller: Omurgalı hayvanlardan sürüngenler sınıfının pullusürüngenler takımının yılanlar alttakımının boalar bölününden bir familyadır. Latince adı Boidae’dir. Çoğunlukla çok uzun ve iridirler. Kanca halinde arka bacakların kalıntılarını taşırlar. Zehirsizdirler. Anakonda ile boayılanı en iyi bilinen türleridir.

ianacon001p4

Boagillerin en tanınmışı olan boayılanı Orta Amerika’da, Güney Amerika’nın tropikal kesimlerinde ve Antillerde yaygındır. Tropikal ormanlarda ve yarı çöl durumundaki bölgelerde, toprağın yüzeyinde dolaşarak yaşar. Sekiz tane alttürü vardır; her türün bulunduğu alanlar ayrıdır. Büyüklüğü ve gücü ile ilgili abartılmış söylentiler vardır; aslında boayılanı yaşayan yılanların içinde büyüklük bakımından beşincidir. Boyu 5,5 m’yi geçmez. Daha çok küçük memelileri yer; arasıra kuş ve kertenkele de avlar. Bütün boalarda olduğu gibi boayılanı da avını önce sıkarak öldürür, sonra parçalamadan bütün olarak yutar.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

285 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım