Hoşgeldiniz  

Bizam Sıçanı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 27 Temmuz 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Kemiriciler takımının sınçangiller familyasından bir memeli türüdür. Latince adı Ondatra Zibethica’dır. Sıçanların en büyük türü olup, Kuzey Amerika’da yaygındır. Aynı familyanın Odatra Obscura türü ise Kanada’nın doğu kıyılarındaki Nefoundland’da yaşar.

Bizam sıçanının boyu, üzeri pullu 25 cm uzunluğundaki kuyruğuyla beraber 63 cm, ağırlığı ise 1 kg kadardır. Vücudu kalın ve kısa bir alt tüy tabakası, ondan dah uzun ve parlak ikinci bir süt tüy tabakasıyla kaplıdır. Tüylerin rengi parlak kahverengiden siyaha kadar değişir. Ayakları büyük ve yassı, arka ayak parmak araları derilidir.

Bizam sıçanı sularda, tuzlu bataklıklarda, ırmaklarda yaşar. Yazı su bitkilerinin aralarında, kışı ise bitki saplarından yaptığı yuvarlarda geçirir. Bazen ırmak kıyılarında tüneller açıp yuvalarını buralara da yaptıkları olur.

Genellikle su bitkilerini, bazen de balık, kurbağa, tatlı su midyelerini yerler. Çiftleşme süreleri 19-42 gün arasında değişir. Yılda 3-5 gün defa su içinde çiftleşirler. Bir seferde 5-7 yavru doğrurlar. Su bitkilerini yediklerinden akarsuların temizlenmesinde olumlu bir rolleri vardır. Kürkleri çok değerlidir.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

360 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım