Hoşgeldiniz  

Bisiklet Nasıl İcat Edildi?

admin | 11 Kasım 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Teknoloji

Bisiklet 1797 yılında Fransız Comte de Sivrac taraından icat edildi. İlk ismi “Celeripede” dir. Ön ve arka tarafından bulunan iki adet tekerlekle çalışmaktaydı. 1817 yılına kadar gidonu, 1858 yılına kadar da pedalları yoktu. Bisiklet çevre dostu bir ulaşım aracı olmakla birlikte iki tekerlekli, hafif ve enerjisini binisicisinden alan bir icattır.

Bisiklet, bugünkü şeklini alana kadar birçok aşamadan geçmiştir. En sonunda 1884 yılında İngiliz John Starley tarafından son şekli verilmiştir. Terim olarak bisiklet ilk olarak 1869 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Üç yıl sonra, İngiltere’de “penny Farthing” olarak adlandırılan ve ön tekerleği çok büyük, arka tekerliği ise küçük olan bisiklet türü üretilmeye başlandı. Bu adı almasındaki asıl neden, tekerlerin o zamanın iki İngiliz bozuk parası olan peni ve çeyrek peniye benzemesiydi. 1884 yılına gelindiğinde İngiliz John Starley, bugünkü modern bisikletin temellerini attı.

Bisikletin selesine oturan sürücü, ön dişli çarkını döndürmek için pedalları çevirir, iki dişli çark arasında dönen zincir, arka dişliyi harekete geçirir ve bisiklet ileri doğru gitmeye başlar. Modern bisiklet vitesleri, sürücünün pedal çevirirken daha az ya da daha fazla kuvvet uygulabilmesini sağlar. Sürücüler, bisiklet sürdükleri yüzeyin durumuna göre değişen oranda kuvvet uygular. Arka tekerlek dönmeye başladığında, ön tekerlek de döner ve bisiklet öne doğru hareket etmeye başlar. Zincir; arka dişlinin çevresinde hareket eder ve arka tekerleğin de dönmesini sağlar. Pedal; basmak suretiyle ön dişliyi çevirir ve zincir hareket eder.

Dünyada 800 milyon bisikletin olduğu tahmin edilmektedir. Ayrıca Hollandalı Fred Rompelberg 1995 yılında saatte 268,9 kilometre hız yaparak bisikletle en yüksek hıza ulaşan kişi olmuştur. Bir diğer bisiklet çeşiti ise “Recumbent” tir. yatarak kullanılan bir bisiklet çeşidi olup Türkçe’de yatık bisiklet olarak adlandırılır. 1930 yılında Fransız Charles Mochet tarafından icat edilmiştir. Dünyada bulunan bisiklet sayısının, dünyada bulunan otomobil sayısından iki kat fazla olduğu tahmin edilmektedir.

367 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım