Hoşgeldiniz  

Bir Silah Olarak Rum Ateşi’nin İlk Defa Bulunması ve Kullanılması!!!

admin | 10 Şubat 2016 | Genel, Savaş Sanatı

Bu silah MÖ 673 yılında Konstantinopolis yani İstanbul’a mülteci olarak gelen Mısırv ya da Suriye doğumlu Kallinikos adında bir simyacıya aittir.

Neftyağı, artı potasyum nitrat ve belki de kalsiyum oksit içeren ve su üzerinde sadece yanmayan, fakat daha şiddetli bir şekilde yanmaya devam eden bir karışım icat etti. Bu Rum ateşi Arapların tahtadan gemilerinin geçtiği yollara borulardan püskürtülüyordu. Yangın korkusu Arap ordusunun gerilemesine ve İstanbul’un alınamamasına neden oldu.

imagesCASE5C85

Bu silahın oluşmasında en büyük neden MÖ 632 yılından itibaren Arapların bulunduğu bölgelerden 50 yıl boyunca Arabistan ve Kuzey Afrika’nın da eklenmesiyle eski İran İmparatorluğu’nu yeniden dirilten, şaşırtıcı bir dizi fetihte bulunmalarıydı.

Özellikle eski Roma İmparatorluğu’nun bütün Avrupa dominyonlarının düşmesi için görünüşe göre tek gerekli olan Konstantinopolis’in ele geçirilmesiydi. 673 yılıyla birlikte Çanakkale Boğazı’na ulaşan arapların İstanbul’u almasına pek bir engel kalmamıştı. Ancak Konstantinapolis’te üretilen ve kullanılan bu silah Arapların geri çekilmesine neden olmuştur.

6cd5c10d0543dac586c0bc494534853b_1283416749

902 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım