04 Aralık 2015

Bir İnsan Türü Olarak Neanderthaller!!!

Bir İnsan Türü Olarak Neanderthaller!!!

Bu tür MÖ 200.000 yıllarında olduğu tahmin edilen insan türüdür. 1856 yılında Batı Almanya Neander Nehri çevresinde bu insanlara ait izler keşfedildi. Neander Vadisi Almanca Neanderthal olduğu için bu türe bu isim verilmiştir.

r1

Modern insanlardan farklı olan bu tür kafatası olarak bizimkinden daha az insan tibini yansıtıyordu. Kaşlar belirgin çıkıntılı, dişler büyük, ileri çıkık çene ve geriye doğru uzanan alınlara sahiptiler. Keşfedilen ilk insan türüydü bu nedenle İncil’de bahsedilen ve dünyanın birkaç bin yıllık olduğuna inanılması yüzünden bilim adamları Neanderthal kemiklerini Homo sapiens’in bir önceki türü olarak kabul etmek istemediler. Tibbi açıdan kemik hastalığı sonucu ya da anormalliğe uğramış insan türü olarak kabul ettiler. Ancak zaman içerisinde kemik örnekleri fazlalaştığında ve aynı türe özgü kemiklerin olduğu fark edildiğinde anarmallik ve tibbi gerekçelere geride kaldı. Fransız antropolog Paul Broca 1824-1880 Neanderthallerin bizim şu an ki türümüzden daha ilkel bir yaşamın türü olduğunu açıkladı.

Neanderthaller birçok özellikleriyle şu an ki türümüze çok benzemekteydiler. Bunun iki türün çiftleşme sonucu da olabaleceği düşünülmektedir. Homo sapiens yani şu an ki türümüzün iki alt türü olarak düşünülmektedir.

Afrika ve Avrasya’da MÖ 200.000 ve 30.000 yılları arasında yaşadıkları düşünülmektedir. Buzul çağını yaşadılar, mamutlar, gergedanları ve dev mağara ayılarını avladılar. Taş aletlerin yapımında ustalaştılar ve daha fazla çeşit yaptılar. Ateş yakmayı bilen bir ırktı.

Ölülerin gömülmesinin bu tür zamanında olduğu düşünülmektedir. Daha önce insanlar ölüleri nerde düşüp kaldıysa orda bırakıyorlardı. Ceset yırtıcı hayvanlar tarafından yeniliyor ya da çürümeye başlıyordu. Neanderthaller ölülerini gömerek yırtıcı hayvanlardan korumuş ve sevdiği insanlara değer verdiklerini göstermiş oldular. Ayrıca yaşlı ve sakat kabile üyelerine de gerekli yardımı yaparak uzun yaşamalarını sağladıkları düşünülmektedir.

İçecek ve yiyecek ölüleriyle bırakarak ölümden sonra hayatın devam ettiğine inanıyorladı. Böylece ilk dini duyguların oluşmaya başladığını dönüme girilmiş oldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.