Hoşgeldiniz  

Bir Açıyı Üç Eşit Parçaya Ayırmak!

admin | 26 Aralık 2018 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Matematik ve Geometri

Yunanlılar geometrik yapıların sadece bir cetvel ve pergelle çizilmesi ve bunun sonlu sayıda aşamada gerçekleştirilmesi ilkesini kurmuşlardı. Bu şekilde yalnız düz çizgiler ve daireler çizilebiliyordu. Bunun geometriyle ilgilenenlere çalışmak için en az aygıtı sunması ve işlerini daha eğlenceli hale getirmesi dışında bir nedeni yoktu.

Ancak Yunanlıların sadece cetvel ve pergelle asla çözemediği üç yapı vardı. Birincisi daireyi kareleştirmek, yani herhangi bir alana sahip bir daireden, aynı alana sahip bir kare çizmekti. İkincisi, küpü çiftlemek, yani herhangi bir hacme sahip bir küpten, iki katı hacme sahip bir küp elde etmekti. Üçüncüsü ise, bir açıyı üç eşit kısma ayırmak, yani herhangi büyüklükte bir açıyı üç eşit açıya bölmekti.

Yunanlıların devrinden beri başka matematikçiler bu problemlerle hepsi de aynı derecede başarısızlığa uğrayarak uğraşmışlardı. Ancak Gauss’un ve Abel’in çalışması matematikte imkansızlığı kanıtlamanın değerini göstermişti. 1837’de Fransız Matematikçi Pierre Wantsel (1814-1848) küpü çiftlemenin ve bir açıyı üç eşit kısma ayırmanın Yunan kurallarıyla gerçekten de imkansız olduğunu kanıtladı. Sonunda kareyi daireleştirmenin de imkansız olduğu gösterildi.

Bu imkansızlık kanıtlarının istekli amatörleri yıldırmaması insan doğasının tuhaflığını gösteriyor. Bu problemlerin Yunan kurallarıyla çözülmesinin imkansız olduğunun gösterilmesinden bir buçuk yüzyıl sonra bile, daireyi kareleştirmeye çalışanlar ve diğer imkansızlık karşıtları hala dünyaya çözümlerini sunmaya devam ediyorlar. Tabii istisnasız bu türden “çözümlerin” hepsinin bir yerlerinde bir hata taşıdığı ve taşımak zorunda olduğu açıktır.

Kaynak: Bilim ve Buluşlar Tarihi, Vikipedi,

175 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım