Hoşgeldiniz  

Bilgisayar Karşısında Nasıl Oturulmalıdır?

admin | 07 Temmuz 2015 | Bilim, Genel, Sağlık

 

Bilgisayar şimdiki dünyanın efendisi olduğuna göre biz kölelerin onun karşısında el pence divan oturması daha iyi olur. Düşünebiliyor musunuz? 1960 yıllarda icat edil, nerdeyse bir oda büyüklüğünde ol şimdi ceplerde taşın. Yakında kim efendi kim köle bilemeyeceğiz.

Neyse konumuza dönersek hepimiz biliyoruz ki artık günümüzün en az 3 saattini bilgisayar karşısında geçiriyoruz. Benim gibi hep bilgisayarla çalışmak zorundaysanız bu günde 8-9-10 saati bulabiliyor. Tabi hepimizde farkındayız oturma pozisyonumuz, zaman içerisinde hareketsiz kalma vücudumuzda gözle görülür ağrılara ve sorunlara neden olmaktadır. Bu nedenle bel fıtığı, solunum güçlüğü, baş ağrısı, sindirim problemleri, göz yorgunluğu, omurilik, kafa sağlığı için bilgisayar karşısında oturma pozisyonumuna dikkat etmeliyiz. İşte bunlardan bazıları;

Sandalye sırtlığınızı yerle 100 veya 110 derecelik bir açıya ayarlayın.

Klavyeniz size yakın bir konumda olsun fakat ekrana çok fazla yaklaşmayın. Notebook kullanıyorsanız harici bir klavye kullanmak faydalı olabilir.

Ergonomik bilgisayar ve masa sandalyesi kullanın, kullandığınız sandalye mutlaka belinize destek sağlamalı.

Doğru Fare kullanımı bilek sağlığınız için çok önemli, mutlaka ergonomik fareler ve mousepad kullanın, bilek yastıklı mousepadler bileğinize destek sağlayarak rahatalama sağlayacaktır.

Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız yatakta veya geniş koltuklarda kullanmamaya dikkat edin. Dizüstü bilgisayarınızı dizinizin üstüne koymayın, adı dizüstü fakat bu pozisyon kesinlikle yanlış. Özellikle erkekler için bilgisayarın yaydığı ısı üreme organlarına zarar verebilmekte.

Eğer sık sık dökuman kopyalıyor ve başka bir kaynağa bakarak yazı yazıyorsanız, monitöre takılan kağıt askıları kullanabilirsiniz.

Her 60 dakikada bir ayağa kalkıp küçük yürüyüşler yapın, bilek ve el eksersizleri ve küçük bel hareketleri ağrılarınıza iyi gelecektir.

Piyasada bulabileceğiniz ergonomik bel destekleri, boyunluk, yastıklı bileklik gibi ürünler oturma pozisyonunuzu düzeltmenize yardımcı olabilir.

Eğer çalışma ortamınızın zemini soğuksa ayaklarınızın altına bir tahta parçası koyarak hem oturma poziyonunuzu düzeltebilir hem de ayaklarınız için ısınma sağlayabilirsiniz.

Gözleriniz ekranla aynı hizada olmalı, ayaklarınız yere tam ve paralel şekilde basmalı ve bileklerinizi masa üzerinde dinlendirebilmelisiniz.

Bacaklarınızı mümkün mertebe sandalye altına sokmayın. Sandalye yüksekliğinizi ayak tabanlarınız yere tam temas edecek şekilde ayarlayın.

Telefon, kültablası, kahve fincanı gibi sık kullandığınız nesneleri kendinize yakın tutun, bunlara uzanmak vücut pozisyonunuzu bozabilir ve tekrar eden hareketler ağrılara sebep olabilir.

Sigara içmeyin, tiryakiyseniz ve içmem şart diyorsanız başka bir ortamda için, böylece bulunduğunuz odanın havasını temiz tutarsınız ve daha az sigara içersiniz.

985 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım