Hoşgeldiniz  

Beyin Tümörünün Belirtileri Nelerdir? Nasıl Bir Tedavi Uygulanmaktadır?

admin | 26 Kasım 2014 | Bilim, Genel, Sağlık

Günlük yaşam sırasında bazen önemsenmeyen baş ağrısı, bulantı kusma, bulanık görme ve yürümede dengesizlik gibi belirtilerin beyin tümörünü işaret edebileceği anlaşıldı.

Beyindeki normal hücrelerin anormalleşerek büyümesi sonucunda kötü huylu ve iyi huylu olarak kitleleşen yapılara beyin tümörü denilmektedir. Beyin tümörleri yeni doğan  çocuklar dahil olmak üzere tüm yaş dönemlerinde görülebiliyor. Orta yaş sonrası özellikle kanserli hastaların bir kısmında kanserin yayılması ile beyinde tümör ortaya çıkabiliyor.

Meydana gelen kitle sonucu kafatası iç basıncının artmasına sebep olarak beyin üzerine baskı yaparak ve birtakım olumsuz belirtiler gösterir. Beyin tümörlerinin erken teşhis edilebilmesi çoğu kez hastanın hayatını ve yaşam kalitesini  etkilemektedir.

Beyin Tümörü Belirtileri;

Baş ağrısı, bulantı, kusma, görme bozukluğu ve konuşmada bozukluk, tek taraflı ekstremiterde güçsüzlük varsa mutlaka bir hekime danışılması gerekmektedir. Ayrıca tümör sayesinde kuvvet ve duyu kayıpları hastalığın en önemli belirtileri arasında yer alıyor. Bu belirtilere sahip kişiler mutlaka bir hekime danışması gerekmektedir.

İyi Huylu ve Kötü Huylu Tümörler:

İyi huylu tümörler yavaş üreme hızına sahipken kötü huylu tümörlerin çok hızlı ürediğini  düşünülmektedir. İyi huylu tümörler beyin dokusundan kolaylıkla ayrılabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası sonuçları çok iyidir. Ancak tümör iyi huylu da olsa beyinde hayati önem taşıyan, hassas bölgelere yerleşmişse cerrahi müdahale zor olabilir. Kötü huylu tümörler parmaksı çıkıntılar şeklinde büyüme gösterebilir. Mikroskopik cerrahi de tümörün hepsi çıkartılabilse dahi sonraki dönemde nüks etme oranları yüksektir.

Beyin Tümörünün Tedavi Yöntemi:

Beyin tümörlerinin iyi huylu da olsa kötü huylu da olsa cerrahi yöntemle tedavi edilmektedir. Bazı durumlarda cerrahi uygulama ile tümörün tamamı çıkartılamayabilir. Tümör, beynin çok hassas olan bölgelerine yerleşmişse, bu bölgelere dokunmak hayati tehlike taşıdığından tümör yerinde bırakılabilir. Bu durumda ışın tedavisi ve ilaç tedavisi(kemoterapi) uygulaması birlikte kullanılabilir. Vücudun diğer bölümlerinde oluşan tümörler de beyine yayılabilir. Buna metastaz denir. Özellikle akciğer kanserleri beyine yayılabilir. Uygun vakalarda cerrahi tedavi tek başına yeterli iken bazı vakalarda birkaç tane odak halinde yayılma varsa cerrahi müdahaleye ek olarak kemoterapi ve ışın tedavisine alınabilir.

Cep Telefonun Beyin Tümörüne Etkisi:

Beyin tümörlerinin son 4-5 yılda belirgin bir artış göstermektedir. Türkiye’de artış gösteren ana kanserler de ilk sırada sigara ile ilişkili olan kanserler geliyor. İkinci sırada ise beyin tümörlerindeki artış göze çarpıyor. Bilimsel araştırmalar henüz kanserle cep telefonları arasında çok yakın bir ilişki gösterememiştir. Ancak sonuçta cep telefonuna bağlı güçlü bir elektromanyetik alan oluşuyor bu yüzden özellikle de çocukların cep telefonlarından uzak tutulması gerekmektedir.

1348 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım