Hoşgeldiniz  

Belemnit ve Berbermaymunu Nedir?

admin | 24 Temmuz 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Belemnitler: Yumuşakçalardan kafadanayaklılar sınıfının, tükenmiş olan türlerinin fasilleri. Triyas devrinde ortaya çıkmışlar, eosen devrinde yok olmuşlar. Mürekkepbalıklarına benzeyen belemnitler, derinde yaşamazlar, kıyı yakınlarında bulunurlardı. Kireçten oluşan bir koni biçimindeydiler.

İçkabukları rostrum, frogmokon, proostrakum adını alan üç bölümden oluşurdu. En çok rastlanan fosiller kabuğun rostrum bölümüdür. Bu bölüm puro ya da mekik biçimindedir; kireçten oluşmuştur. Rostrumun dibinde fragmokon adı verilen huniye benzer bir boşluk vardır. Aragonitten oluşan ve bölmeleri olan bu boşluğun içinde sifon geçer. Proostrakum ise mürekkepbalıklarının kemiklerini andıran saydam bir tabakadır. Evrimleri boyunca fragmokon ve rostrum giderek küçülmüştür. Tam kabuklarına pek seyrek rastlanır; bunlarda frogmokonun genişleyerek bir levha halini aldığı görülür. Belemnitlerin birçok grubu, bu grupların da birçok türü vardır. Bu türlere jura ve tebeşir tabakalarının değişik katlarında rastlanabilir.

Berbermaymunu: Maymunlar takımının uzunkuyruklu maymungiller familyasından bir memeli türüdür. Latince adı Macaca Sylvana’dır. Kuzey Afrika’da ve Cebelitarık’ta yaşarlar. Uzunluğu 75 cm’dir. Kuyruğu çok küçük olup körelmiştir. Yüzü ve elleri et renginde, kılları kırmızımsı zeytin yeşili, kaba etleri ise kırmızıdır.

380 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım