Hoşgeldiniz  

Bebek Koltuğu Nasıl İcat Edildi?

admin | 06 Kasım 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, Teknoloji

Arabaların kullanımının sıklaşması ve içinde bulunan insanların can güvenliğini arttırmak adına çeşitli buluşlar yapılmıştır. Büyükler için özellikle emniyet kemeri kullanılırken küçükler için bebek koltuğu icat edilmiştir. Aslında bebek koltuğundan önce 1921 yıllarda arabalarda bebek taşımak için ağızı büzgülü bir beze konulan bebek, arabanın arka koltuğuna bağlanmak suretiyle can güvenliği sağlanıyordu. Ancak zamanla bu durum yetersiz hale geldi.

1984 yılında Avusturalya’lı şirket Rainsfords ilk bebek koltuğunu icat etmiştir. Böylece bebeklerin arabada daha güvenli ve konforlu bir şekilde yolculuk etmesi sağlanmıştır. 1970 yılında Avusturalya’da bir ilk yaşandı, arabalarda emniyet kemeri kullanılması zorunlu hale getirildi. Ancak emniyet kemerleri bebekleri koruyacak düzeyde değildi. Rainsfords adlı şirket 1984 yılında bebeği çevreleyen sağlam plastik bir beşik üreterek bu sorunu çözdü. Çerçeve, beşik ve bebek, birbirlerine emniyet kemeri ile bağlıydı.

Bebek koltuğunun bulunduğu 1984 yılından beri birçok bebek koltuğu üretildi. Günümüzde birçok ülke arabalarda bebek koltuğunu zorunlu hale getirirek, bebek yaralanması ve ölümünün önüne geçmeye çalışmaktadır. Bebek koltuğu; bebeğin herhangi bir araba kazası sırasında, çarpışmanın etkisiyle büyük bir güç ortaya çıkması sonucu bebeğin yerinde durmasını sağlar, fırlamasını engeller. Böylece yaralanma ya da ölüm tehlikesinin önüne geçilmiş olur. Bebek koltuğu çarpışma esnasında ortaya çıkan gücü yayar ancak bebeğe zarar vermez. Bu nedenle bebeği ve çocuğu olan ebeveynler arabanızdan bebek koltuğu bulundurmayı ihmal etmeyin, can kurtarın.

304 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım