Hoşgeldiniz  

Bebek Bezi Nasıl İcat Edildi?

admin | 05 Kasım 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Dünyadan, Genel, İlginç Bilgiler

Bebek bezi, bir kez kullanıldıktan sonra atılan beze denilmektedir. Küçüklüğümde hatırladığım kadarıyla ben ya da tanıdığım diğer kişiler jenerasyon olarak bebek bezini hiç görmedik. Sanırım bizim ülkemize geç giriş yaptı bebek bezi :).

Kumaş bezin ülkemizde dahil birçok ülkede kullanıldığı bilinmektedir. Kumaş bezin bulunması 1887 yılında Maria Allen tarafından olup, daha sonra seri üretime geçildi. Bunu takip eden 1950 yılında Amerika’lı Marion Donovan tarafından şimdi kullanılmakta olan bebek bezi icat edildi. Bu Marion Donovan’ın ilk ya da son icadı değildi. Çok miktarda elbise alan askı ve diş ipi tutucusu ile fermuara bağlanan ve fermuarı çekmeyi kolaylaştıran elastik kordonu da icat etmiştir. Artık kirli çocuk bezlerini ve çarşaflarını yıkamaktan gına geldiğini fark etti. Böylece 1946 yılında ilk çalışmalarına başlayarak duş perdeleri ve dikiş makinesi sayesinde sızdırmaz çocuk bezi örtüsü yaptı. Bu çalışmaları takiben 1050 yılında ilk tek kullanımlık çocuk bezini icat etti. Bu bez, plastik kaplı kumaştan yapılmıştı. Daha sonra çalışmalarına hız veren Danovan, kağıttan tek kullanımlık çocuk bezi üretse de pek talep görmedi.

Devam eden yıllarda 1956 yılında Victor Mills, torunlarına bakarken aynı durumu yaşamış, şirketi yeni bir kağıt fabrikası satın almıştı. Mill emici çocuk bezleri üretmeye karar verdi ve bunun sonucunda Mills’in şirketi, dünyanın en büyük çocuk bezi üretici haline geldi.

Çocuk bezleri; tek kullanımlık, plastik astarlı kağıt parçalarından yapılır. KAğıt parçaları genellikle suyu emdiğinden jele dönüşen özel kristaller içerir. Bebek bezi ıslandığında, sıvıyı vücuttan emer ve rahatsız edici pişik oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Tek kullanımlık oldukları için kullanıldıktan sonra çöpe atılır.

Kaynak: www.sabah.com

319 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım