Hoşgeldiniz  

Baykuş Nedir? Özellikleri Nelerdir?

admin | 23 Temmuz 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayvalardan kuşlar sınıfından gökkuzgunumsular takımının geceyırtıcıları alttakımının bir familyasıdır. Latince adı Strigidae’dir. Değişik büyüklükte olabilirler. Başları büyük ve çok tüylüdür. Kuyruklarının kısa olmasına karşılık kanatları uzundur. Aşağıya doğru kıvrık bir gagaları vardır. Gözleri iri fakat hareketsizdir, dururken karşıya uçarken aşağıya bakarlar. Böylelikle avlarını ve düşmanlarını aynı anda gözlebilirler. Kulak delikleri bir zarla kapalıdır. Yavaş uçarken iyi duyabilmek içinbur zar kapak açılır; hızlı uçarken uçuşu engellememek için kapanır. Kursaklarının olmamasına karşılık, uzun bir körbağırsakları vardır.

Baykuşlar ürkek ve yırtıcı kuşlardır. Küçük kuşlar, kurbağalar, balıklar ve küçük memelilerle beslenirler. Kemirgenleri yok ettikleri için yararlı kuşlar arasında sayılabilirler. Havada uzun bir süre kalamazlar. Tüylerinin çok yumuşak olması sessiz uçmalarını sağlar. Kuzey ülkelerde yaşayanları çok soğuk aylarda güneye göç ederler. Ağaç kovuklarında, kaya ve duvar oyuklarında, yıkıntılarda yaşarlar. Çoğunlukla geceleri öterler. Yuva yapmazlar, yumurtalarını toprağa bırakırlar. Yumurtaları beyazdır; sayıları 2-10 arasında değişir. Yumurtadan çıkan yavrular kör ve sağırdır. Baykuşlar 60-70 yıl kadar yaşabilirler. En büyük düşmanları yırtıcı kuşlardır. Alacabaykuş, bataklıkbaykuşu, puhukuşu, cücebaykuş, kukumav, kulaklı orman baykuşu en önemli türleridir.

Alacabaykuş: latince adı Strix aluco’dur. Uzunluğu 45-48 cm arasında değişir. Başı çok büyük, boynu kalın, gagası kancalıdır. Kuyruğu kısadır. Bacakları sık tüylerle kaplıdır. Renkleri gri, külrengi ya da kahverengi olabilir. Kanatlarında ve kuyruğunda uzunlamasına, koyu kahverengi çizgiler vardır. Kuzey Afrika, Avrupa, Suriye ve Arabistan’da yaşarlar. Salyangoz, balık, kuş gibi hayvanları da yerlerler. Kolayca evcilleştirilebilirler. Geceleri avlanan ve avının yerini işitme duyusuyla bulup saldıran alacabaykuş, genellikle faralerle beslenir.

Bataklıkbaykuşu: Latince adı Asio Flammeus’tur. Uzunluğu 32 cm kadardır. Sırt tüyleri pas sarısı rengindedir. Beyaz ve koyu kahverengi çizgileri vardır. Avrupa’da, Amerika’da ve Kuzey Afrika’da bulunur. Bataklıklarda yaşarlar.

Puhukuşu: Latince adı Bubo bubo’dur. En iri baykuşlardandır. Boyu 63-77 cm arasında değişir. Sırtı çizgilidir. Tüyleri pas sarısı ve siyaha yakın kahverengidir. Başının üzerinde kulak görünümünde siyah tüy kümeleri yer alır. Asya ve Avrupa’nın soğuk kuzey bölgelerinde yaşar. Tavşanlar, farele ve küçük omurgalı hayvanlarla beslenir; kümes hayvanlarını da yakaladığı olur. Genellikle çevreye kolay uyubilen puhukuşu, ormanlarda olduğu gibi çöllerde de yaşayabilir.

Cücebaykuş: Latince adı Otus scops’dur. Baykuşların en küçüğüdür. Boyu ancak 18 cm kadardır. Sırt tüyleri külrengi, pas sarısı ya da kahverengidir; uçlarında çizgiler vardır. Kulakları tüylüdür. Pençesi diğer baykuşlara oranla çok küçüktür. Akdeniz ülkelerinde, Avrupa ve Asya’da yaşarlar.

Kukumav: Latince adı Athene Noctua’dır. Uzunluğu 21-22 cm kadardır. Sırt tüyleri beyaz benekli kahverengidir. Asya, Afrika ve Avrupa’da yaşarlar. Sesi oldukça çirkindir. Bu nedenle bütün baykuşlar gibi uğursuz sayılır. Kukumav öbür baykuşların tersine, ışıktan ürkmez, gündüzde uçabilir. Yuva yapmadığı için yumurtalarını kayalardaki oyuklara, taş altlarına, ağaç kovuklarına bırakır. Yumurtalarının sayısı 4-7 arasında değişir.

Kulaklı Ormanbaykuşu: Latince adı Asio Otus’tur. Uzunluğu 35 cm’dir. Sırt tüyleri pas sarısı üzerine beyaz kahverengi çizgilidir. Kuzey Amerika’da, Avrupa ve Asya’nın bazı bölgelerinde yaşar. Ağaç kovuklarında barınır. Alnında, kulağı andıran birer tüy kümesi bulunur.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

413 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım