Hoşgeldiniz  

Batılı Ülkelerin Korkulu Rüyası Dolunay ve 13. Cuma Nedir?

admin | 16 Haziran 2014 | Bilim, Coğrafya, Genel

Batılı Ülkelerin Korkulu Rüyası Dolunay ve 13. Cuma Nedir?

Tarih 13 Haziran 2014 günlerden Cuma. Batıl inançlılar bugün hem dolunay olması hem de Cuma gününün ayın 13’ne denk gelmesi nedeniyle bugünü kabus günü olarak kabul ediyorlar.

13 Cumalarda ve özelikle dolunayın olduğu gün batılı ülkelerde birçok insan çalışmayı reddediyor, evde kalmayı tercih ediyor.

Bu batıl inancın köküne indiğimizde; 12 sayısının; 12 ay, Hz. İsa’nın 12 havarisi gibi nedenler tarihsel bütünlüğü tamamlamış olması ancak 13 sayısının bu tamamlamayı bozduğunu düşünmeleridir. Özellikle Hz. İsa’nın son yemeğinde 13 kişinin bulunması bunun en çarpıcı örneğidir.

Batılı ülkelere göre Cuma günlerini de tek başına uğursuz sayanlarda azınlıkta değil. Uğursuzluğa gerekçe olarak Hz. İsa’nın Paskalya’dan önceki Cuma günü çarmıha gerilmesi, Havva ve Adem’in yasak elmayı Cuma günü yemesi gösteriliyor.

Hollandalı araştırmacılara göre; böyle özel günlerde daha az kaza, daha az yangın ve hırsızlık kaydedildiği saptanmıştır. İnsanların daha temkinli olması sonucu böyle olduğu söylense de uğursuzlukla 13’ncü Cuma arasında herhangi bir bilimsel bağlantı bulunamamıştır.

ABD’de 13. Cuma günleri insanları korkutmayı başarıyor ve bugünün ülkeye maliyeti 900 milyon dolar civarında oluyor.

Dolay’da ise dolunay nasıl medceziri etkiliyorsa insan psikolojini etkiliyor, bazıları asıl etkinin ay ışığı olduğunu söylüyor. Ancak genel kanı dolunayın insanları garip davranmaya ittiği yönünde. Öyle ki 2007 yılında İngiltere’de polis dolunay zamanında ekstra önlemler almak zorunda kalmıştır.

1985 yılında ABD’li psikiyatırlar James Rotton ve İvan Kelly dolunayın psikolojik vakalarda, cinayetlerde, kazalarda ve intiharlarda bir etkisinin olmadığını ortaya koymuştur.

1195 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım