Hoşgeldiniz  

Bataklıkkunduzu ve Batrak’ın Özellikleri Nelerdir?

admin | 13 Mayıs 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Bataklıkkunduzu: Kemiriciler takımının sekizdişligiller familyasından bir türdür. Latince adı Myocastor Coypus’tur. Güney Amerika’da yaşar; iri bir Bizam sıçanı veya ufak bir kunduzu andırır. Myocastor cinsinin Güney Amerika’da yaşayan tek türüdür. Boyu, kuyruğu hariç 60 cm, ağırlığı 7 kg’dır. Suda yaşayan bu hayvanların 40 cm uzunluğundaki kuyrukları, öbür su hayvanlarınınki gibi yassı olmayıp yuvarlaktır. Kürkünün üstü sarımsı kahverengi, alt kısmı ise gridir. Özellikle vücudunun alt kısmında olmak üzere, kürkün dibi sık ve yumuşaktır. Dişilerde meme başlarının göğsün üst kısmına yerleşmiş olması, bataklıkkunduzunun sudaki yaşantısına uygundur. Çünkü böylece yüzerken de yavrularını emzirebilir.

Güney Amerika’nın güney kesiminde, bütün su kenarlarında bataklıkkunduzu bulunur. Kürkleri değerli olduğu için düyanın hemen her yerinde yetiştirilir. Bataklıkkunduzları aslında otçuldur, ancak sık sık kabukluları yedikleri görülür. Avrupa’da yaşayanları sazlarla, bataklık otlarıyla ve diğer su bitkileriyle beslenirler; kökün hemen üstündeki filizleri emip, alt kısımlarını yemeyi severler. Yavrulamaları bütün bir yıl boyunca sürer, bir defada 5 kadar yavru doğar. Yavru kısa zamanda iyi bir yüzücü olur. Bulundukları çevreye göre yavrularını ya akarsu kıyısında bir çukurda ya da bataklıkların üstünde ot yığınları içine kurarlar.

Batrak: İkincilağızlı hayvanlardan kordalılar altfilumunun kafatassızlar dalından bir türdür. Latince adı Amphioxus Lanceolatum’dur. Uzunluğu 5-7 cm’dir. Balık biçiminde ve saydamdır. Sırt ve anus yüzgeçleri vardır. Avrupa denizlerinde, özellikle kumlu kıyı sularında yaşar. Kafatassız omurgalılar grubunun tek örneğidir. Tümbeyin, kafatası, yürek ve böbrek yoktur. Derisi tek sıra hücre tabakasından oluşmuştur. Yemek borusu oluk biçimindedir. Organlar bakışımsızdır.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

463 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım