Hoşgeldiniz  

Barbaros Hayrettin Paşa Kimdir?

admin | 05 Haziran 2014 | Genel, Tarih

Barbaros Hayrettin Paşa Kimdir?

1478 yılında Midilli’de doğdu, asıl adı Hızır’dır. Osmanlı İmparatorluğu’nun donanma komutanı ve kaptanıdır. Hayrettin ismini Kanuni Sultan Süleyman, Barbaros ismini sakalının kırmızı olmasından dolayı Avrupalılar koymuştur.

Osmanlının ilk kaptan paşası ve amiralidir. Kaptan-ı Derya olarak anılmaktadır. Barbaros Hayrettin Paşa’nın babası Yakup Ağa tımarlı sipahiydi. Rumeli kökenli aile 1462 yılında Midilli adasına tımar olarak verilmişti. Dört kardeş olan İshak, Oruç, Hızır ve İlyas kardeşler denizciliği seçtiler. Akdeniz’de ticaretle uğraştılar. Dürüstlükleri ve becerileriyle ün saldılar. Trablusşam’a giderken Rodos’lu Saint-Jean şövalyeleri tarafından yolları kesildi. Küçük kardeş İlyas öldü, Oruç Reis ise tutsak alındı. Şehzade Korkut tarafından kurtarılan Barbaros Hayrettin, Şehzadenin koruması altına girdi ve korsanlığa başladı. Daha sonra Yavuz Sultan Selim’in korsanlığı yasaklaması ve Şehzade Korkut’un öldürmesiyle Barbaros, Akdeniz’in Cerbe adasında korsanlık faaliyetlerine devam etti. 1514 yılında Tunus Sultanı Muhammed’in kendilerine verdiği Halkulvad kalesini yerleşti.

Barbaros’un kardeşi Oruç Reis 1517 yılında Cezayir’i ele geçirdi. 1518 yılında İshak Reis’in ve Oruç Reis’in ölümüyle Cezayir’deki devletin başına Barbaros Hayrettin Paşa geçti. Padişaha elçiler yollayan Barbaros, Cezayir’in Osmanlı topraklarına katılmasını istedi.

Kanuni döneminde Akdeniz’deki Osmanlı egemenliği doruk noktasına ulaştı. 1533 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından İstanbul’a çağırılan Barbaros Hayrettin Osmanlı donanmasında görev aldı. 1533 yılında Osmanlı donanmasının Kaptan-ı Deryası oldu.

İlk iş olarak Koron Kalesini Andrea Doria kuvvetlerinden geri almak oldu. Tunus’u Osmanlı topraklarına kattı. 1535 yılında Alman İmparatorluğu’nun Tunus’u geri almasıyla Barbaros, Balear adalarına sefer düzenleyerek Tunus’u geri aldı. 1537 yılında Kiklat Adalarını ele geçirdi. 1538 yılında Kerpe ve Kaşot adalarını aldı. Yine 1538 Preveze Deniz seferiyle Haçlı donanmasını bozguna uğrattı. Venediklerle barış imzaladıktan sonra Alman İmparatoru V. Karl’ı bu kez de Cezayir’de yenilgiye uğrattı. 1541 yılında Fransa Kralının çağrısı üzerine Alman İmparatoru V. Karl’a karşı destek için Nice seferine çıkan Barbaros 1543 yılında Nice kalesini ele geçirdi ve Toulon’da kışladı.

Barbaros Hayrettin Paşa çok sayıda denizci yetiştirdi. Bunlar Turgut reis, Salih reis, Piri reis, Murat reis, Seydi Ali reis ve Kılıç Ali reistir. XVl. yüzyılda Barbaros sayesinde Akdeniz Türk egemenliğine girdi. 1546 tarihinde 73 yaşında hayata gözlerini kapadı. Türbesi halen İstanbul Beşiktaş’ta bulunmaktadır.

1585 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım