Hoşgeldiniz  

Balıkkartalı Kuşu’nun Özellikleri!!!

admin | 19 Mart 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı hayanlardan kuşlar sınıfının kartallar takımının gündüz yırtıcıları alttakımının bir familyasıdır, latince adı Pandionidae’dir. En iyi bilinen türü balıkkartalı yani Pandion haliaetus Güney Amerika, Afrika ve Avustralya’da yaygındır.

Balıkkartalı deniz ve akarsu kenarlarında yaşar ve balıkla beslenir. Suyun 60 m kadar üzerinde uçarken avını görür ve ani bir dalış yaparak yakalar. Suya dalarken pençeleri önde iyice açılmış ve avını yaklamaya hazır haldedir. Pençeleri çok kuvvetli, tırnakları uzun ve sivridir. Kaygan balıkları daha iyi kavrayabilmesi için parmaklarını alt taraflarında dikenli yumrular vardır. Pençeler avı öyle sıkı kavrar ki kuş istese de avını bırakamaz. Balıktan başka kuşlar, suyılanları, denizsalyangozları da yerler.

Balıkkartalı ağaçlara ya da uçurum kenarına yuva yapar; Kuzey Amerika’nın doğusunda Kuzeydoğu Afrika’da kalabalık gruplar halinde yaşarlar. Balıkkartalı’nın ortalama ömrü 20 yıldır. İki ile dört arasında yumurta yumurtlayan dişi, ilk yumurtayla beraber kuluçkaya yatar. Yaklaşık olarak 35 gün sonra yavrular yumurtadan çıkmaya başlarlar. Dişi, beş altı hafta süreyle erkeğin getirdği yiyecek bulmayı ve yemeyi öğrendiklerinde, ana baba onları serbest bırakır.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

603 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım