Hoşgeldiniz  

Balıkçı Kuşu ve Özellikleri!!!

admin | 19 Mart 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Omurgalı havyanlardan kuşlar sınıfının leylekler takımının balıkçıllar alttakımına giren bir familyadır. Latince adı Ardeidae’tir. Erguvani balıkçıl yani Ardea purpurea, külrengi balıkçıl Ardea cinerca, büyük ak balıkçıl Egretta alba, küçük ak balıkçıl yani Egretta garzetta, sığırbalıkçılı Ardeola ilis, gecebalıkçılı yani Nycticorax nycticorax ve alacabalıkçıl yani Ardeola ralloides iyi bilinen türleridir.

Amerika ak balıçılı yani Casmerodius albus egretta, karbeyazı balıkçıl yani Leucaphoyx thula, Lousiana balıkçılı yani Hydranassa tricolor, Florida balıkçılı yani Florida caerulea ve gri renkli balıkçıl yani Butorides virescens Amerika kıtasında yaşar.

Atlas okyanusu, gri renkli balıkçılın batı sınırıdır. Gri balıkçılın yerine Kuzey Amerika’da büyük bavi balıkçıl yani Ardea herodias alır. Bu tür, gri balıkçıllar çok benzer. Arupa’daki balıkçılların çoğu deniz düzeyinden en fazla birkaç yüz metre yüksekliklerde bulunurlar; fakat bazen yüksek dağ göllerinde de görlüürler. En doğuda yaşayan türler 3.350 metre yükseklikte yaşarlar.

Kuzey Amerika’da yaşayan yeşil balıkçılın boynunun 40 cm olmasına karşılık, altfamilyaların en büyük üyelerinin boyu 127 cm’dir. Külrengi balıkçıl 91 cm uzunluğuna erişir; açılmış kanat geniliği ise 152 cm’dir. Ağırlıkları 1,3-2 kg arasında değişir. Uçuş sırasında ayakları, kuyruğun arasına doğru uzanır, boyun ise içer çekilir. Altıncı omurun öbür omurlarla değişik bir şekilde birleşmesi nedeniyle boyun S harfi şeklindedir. Bu durum büyük bir av yutulurken gırtlağın omurun önüne ve arkasına kayabilmesini sağlar. Külrengi balıkçıldan daha narin olan erguvani balıkçılın bataklıklarda yem aramasına yardım eden oluşumları vardır. Öbür türlerinkine oranla çok daha uzun olan ayak tırnakları yeşillikleri tatar; tırnakları ağaçlarda tünemesine engel olacak biçimdedir. Erguvani balıkçıllar uçarken çok uzun boyunlarıyla külrengi balıkçıllardan kolayca ayırt edilebilirler. Hatta, çok uzun olan ayak tırnakları bile görülebilir.

Bacak boyu ve gagaları uzun; kuyrukları kısa olan balıkçıgiller narin yapılı su kuşlarıdır. Kanatları uzun ve geniştir. 64 türünden çoğu tropikal ya da subtropikal bölgelerde yaşarlar. Kimi türler de kuzey yarımkürenin ılıman kesimlerinde bulunurlar. Bazı türler geniş bir alana yayılmıştır. 17. batı meridyeninden 150 meridyene doğru gidildikçe türlerin rengi daha soluklaşır. Tüyleri dar sıralar halinde büyüyen balıkçıgillerin ince ipliklerden oluşmuş 3 çift yağ kesesi vardır. Gaga ile sürtüldüğünde bu yağlar toz halinde parçalanır ve hayvanın geri kısmındaki tüylerin çevresini temizler.

Balıkçıllar köstebek avlamalarına rağmen, genel olarak balıklar ve su yakınında yakaladıkları havyanlarla; yuvadaki yavrular ise kusmuklarla beslenirler. Balıkçıllar büyük sürüler halinde yılanbalığı ve sufarelerinin bulunduğu ırmak deltalarında yaşarlar. Ancak hızlı akan ırmakların etçil balıklarını yakalamak zor olduğundan, böyle suların çevresindeki balıkçılların sayısı azdır. Külrengi balıkçıllar çeşitli beslenme yerlerine dağılarak kış mevsimini en iyi şekilde geçirirler. Şubat sonunda yetişkin kuşlar yuva yapılacak ağaçların çevresinde toplanırlar; ancak yuva yapımına hemen başlamazlar. Konaklama bölgelerinin yanı başında bekleme alanı diye adlandırılabilecek bir bölge yer alır. Buraya ilkin birkaç kuş gelir daha sonra sayıları artar. Sürü tamamlandığında cinsel bakımdan en etkin dönemde olan erkekler, teker teker havalanarak mevcut yuvalardan birini ya da yuva yapmaya elverişli bir yeri seçerler. Külrengi balıkçılın yuvası, her yıl daha büyür. Yuva, ilk yılında 46 cm çapında, bir kaç mevsim geçtikten sonrda ise 91 cm çapına ulaşabilir. Ağaç tepesinde kurulan yuvalar ufak dallardan yapılır; bataklıklarda ise saz ve yosun kullanılır.

Yuva seçen erkek kuşlar eşini bulur. Birlikte yuvayı yumurtalar için hazırlarlar. Avrupa’da ortalama yumurta sayısı dörttür. Kuluçka süresi 26 gündür. Erkek ve dişi sırayla kuluçkaya yatarlar. Yavru yuvada sekiz hafta kalır ve bir süre de yuvanın çevresinde dolaşır. 25 yıl kadar yaşarlar.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

662 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım