Hoşgeldiniz  

Ayıntap Yani Gaziantep İli, Turistik Yerleri ve Özellikleri!!!

admin | 30 Eylül 2018 | Genel, Gezi ve Eğlence, İlginç Bilgiler, Tarih

Antep adı eski dilde Ayıntap’dan gelmiştir. Bu adın anlamı ve nereden geldiği konusunda çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Eski çağlardan beri yerleşim yeri olarak görülmekte ve birçok kültüre ev sahipliği yapmaktadır. İlk önce Antep’in yakın geçmişine bakıldığında İstiklal Harbi sırasında gösterdiği üstün gayret ve kahramanlıklarla bilinmektedir. Bu nedenle Gazi ünvanını alan ilk ve tek şehrimizdir. İşgaller sırasında gösterdiği gayretler sayesinde düşmanı göz açtırmamış ve püskürmüştür. Türkiye Büyük Millet Meclisi 8 Şubat 1921 yılında “Gazi” ünvanını bu şehre vererek şehri onurlandırmıştır.

Dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biridir.  En eski yerleşim yeri olmasındaki en önemli sebep geçiş bölgesinde olmasıdır. Bu nedenle bir çok uygarlığa tanık olmuştur. Gaziantep’in en önemli özelliğiklerinden biri de şehre girdiğiniz de görebileceğiniz ve Antep’in en yüksek tepesi olan Kudret Kayası üzerine konuçlandırılmış kalesidir. Hititlerden kalan kale surlarının daire biçiminde çevrilmiş ve toplam uzunluğu 1200 metredir. Kalede 26 burç ve kule bulunmaktadır. Batı burçlarının Memlük döneminde yapıldığı üzerindeki yazıtlardan anlaşılmaktadır. KAle köprüsünün yanlarındaki iki kulenin Kanuni Sultan Süleyman zamanında yapıldığı bilinmektedir. Kuzey burçlarından birinin Roma yapısı olduğu düşünülmektedir.

Tonozlu bir koridor sayesinde burçların altındaki kaleyi çepeçevre dolaşmak mümkün. Koridorlardaki kapılar kalenin çepeçevre dolaşan tonozlu bir koridoru bulunmaktadır. Koridordaki kapılar kalenin iç bölümüne açılmaktadır. Kalenin içinde bir cami ve kırk kadar evin yıkıntıları bulunmaktaydı. Zaman içerisinde evler yıkılmıştır. Kalenin üstüne çıkışta solda büyük İslam bilgini Gazali’nin makamı bulunuyor. Kale tabanında bulunan bir gizli yolun Dülük’teki eski kentle bağlandığı söylenmektedir.

Gaziantep’i yazarken Şahinbey’i anmamak mümkün değildir. Bilindiği üzere Atatürk’ün doğum yeri olarak görünmektedir. Şahinbey kentin merkezini oluşturmaktır. Eski yapı ve çarşıların bulunduğu bir mahalledir. Her çarşı birbirine çok yakındır. O kadar yakındır ki aralarındaki mesafe sadece 20-30 metre kadardır. Çarşılar; Bakırcılar, SAraciyeciler, Habbabçılar, Külekçiler, Kavafiyeciler, BAharatçılar, Peynirci, Balcı, Kuruyemişçiler ve en önemlisi de yemenilere ad veren Elmacı pazarından oluşmaktadır. Kozluca mahallesine gidildiğinde; Mevlevihane, Tahmis Kahvesi, eski Antep evleri, Boyacı camini görürüz.

Bu çarşılar hariç; halen devam eden zanaatların yapılmaya devam ettiği; at koşu ve koşum takımlarının satıldığı yere saraciye, imal edene de saraç deniyor. Çeşitli büyüklükte mavi boncuklarla süslenen sığır ve at çanları, keçe ve deriden yapılan at koşumları bulunmaktadır. Çeşitli çayhane ve kahvehanelerden çay yada kahve içmeden çıkamazsınız. Tahtadan yapılan pekmez, yoğurt kaplarına külek denir. Külekleri yapanlara ise külekçi denilmektedir. Ayakkabı, yemeni, çarık imal edenlere kavaf, tahta terlik üretenlere de habbabçı denilmektedir. Yine Gaziantepte bu tür eskide kalmış ancak yapılmaya devam eden zanaatkarları bulmak kolaydır.

Yine Gaziantep’e özgü Tahmis Kahvesi; 1640 yılında Padişah 4. Murat döneminde yapılmış 2 katlı bir yapıdır. Anlamı kahvenin dövüldüğü yer anlamına gelmektedir. Eski dönemlerde kahve, cevizden yapılan büyük dibeklerde, kara taş ya da aynı ağaçtan imal edilen aletlerle dövülürdü. Her yerinde tarihten izler bulunmaktadır. Bu tarihi mekanın en önemli içeceği Menengiç kahvesidir. Sancak beyi Mustafa Ağa 1640 yılında buradaki dükkanları, kahveye ve hanı mevlevihaneye vakfetmiştir. Ancak 1901-1903 yılları arasında çıkan bir yangında bütün binalar harap olmuştur.

Tahmis’in yan tarafında Tekke yani Mevlevihane Camii bulunmaktadır. 1638 yılında Mustafa ağa adında bir Türkmen beyi tarafından yaptırılan mevlevihanede hücreler, semahane, yönetim ve dervişlerin oturma odaları, havuzlar bulunmaktadır. Yapının en ilginç tarafı minaresidir. Çünkü minare altından yol geçmektedir.

Bu yapının biraz ilerisinde Anadolu  Selçuklular zamanında kalma Kozluca Camiisi; özellikle şerefesindeki çini tabaklarla göz kamaştırmaktadır. Caminin civarındaki sokaklar arasında, eski günlerdeki görkemli zamanlarından çok şeyler yitirse de birkaç güzel Antep evini görmek mümkündür. Bölgedeki diğer güzel yerler ise İbedullah Sokak, Kabaltı Çıkmazı gibi yerlerdir.

Gaziantep’de; Boyacı Camii de görkemi ve ihtişamıyla bizi karşılar. 1358 yılında yapılmış olan Boyacı camii en eski dini yapılardan biri olmak özelliğini taşımaktadır. Yine Gaziantep’e özel Zeugma Mozaikleri müzesi ve Etnografya müzesini ayrı bir yazımızda anlatacağız.

164 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım