Hoşgeldiniz  

Avurdukeseliler, Avrupa Bizonu ve Avustralya Saksağanı’nın Özellikleri!!!

admin | 12 Şubat 2017 | Genel, Hayvanlar Alemi

Avrupa Bizonu: Çiftparmaklılar takımının boynuzlugiller familyasından bir memeli türü olup latince adı Bison Bonasus’dur. Avrupa’nın kuzeyinde yaşar. Avraklar adı ile de bilinirler. Çok iridirler; omuz hizasındaki yükseklikleri 1.80 m kadardır. Öne doğru kıvrılmış çok büyük boynuzları vardır. Büyük Avrupa bizonları, siyaha yakın renktedirler. Küçükleri ise kırmızımsı kahverengi olur. Amerika bizonundan daha ufak olan Avrupa bizonunun soyu tükenmek üzeridir.

Avurdukeseligiller: Omurgalı hayvanların memeliler sınıfının kemiriciler takımının sıçanımsılar bölümüne giren bir familyadır. Latince adı Geomydae’dir. Yanaklarında büyük keseleri vardır.

Avusturalya Saksağanı: Ötücükuşlar tıkımının kargagiller familyasından Avustralya’ya özgü bir kuş türüdür. Tüyleri siyah, gri ya da beyaz renklidir. Kargalara çok benzerler. Bu kuşlar  güzel ötüşlüdürler. Ağaçlıklı yerlerde yaşarlar ve ağaçlarda ya da çalılarda üzeri örtülü geniş bir yuva yaparlar. Mavi, yeşil renkli yumurtalarının üzerinde kahverengi benekler ve gri lekeler vardır. Dişi kuş, yavru saksağan yumurtadan çıkıncaya kadar yuvadan ayrılmaz. Yavru kuş uçuncaya kadar da erkek kuş bakar.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

547 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım