Hoşgeldiniz  

Avrupalıların Tümü DNA Olarak Akraba mı? Hangi Ülkelerin Genlerinde Değişim Yok?

admin | 09 Temmuz 2014 | Bilim, Genel

Avrupalıların gen kökenleri üzerinde yapılan yeni bir araştırma, kıtada yaşayan tüm insanların akraba olduğunu ve yaklaşık 1000 yıl önce ortak ataları bulunduğunu savundu.

PLOS Biology dergisinde yayımlanan araştırmada, 2 bin Avrupalıdan alınan DNA’larla genetik izlerin dağılımı tespit etti.

Araştırmacılar, paylaşılan DNA’ların yayıldıkları alanların ölçüldüğü benzer bir çalışmanın dünyanın diğer kıtaları için yapılmadığını, ancak farklı bölgelerdeki insanların da yakın akraba olduklarını düşündüklerini belirtti.

Araştırmada yer alan ABD’nin California Üniversitesi’nden genetik mühendisi Graham Coop, “Aslına bakılırsa, dünyadaki tüm insanların son birkaç bin yıl içinde akraba haline geldiğini söyleyebiliriz” dedi.

Bilim insanları, 10 yıldan uzun bir süredir yaptıkları çalışmalarda, tüm insanların henüz birkaç bin yıl öncesine kadar ortak ataları bulunduğu düşüncesini öne çıkarıyordu. Bu teoriyi test etmek için, Coop ve meslektaşları Avrupa’dan Birleşik Krallık’a kadar 500 bin noktada Avrupalıların gen yapısını analiz etti.

Avrupalıların atalarının kökenlerini bulmak için, paylaşılan DNA kalıntılarının geçmişi hesaplandı. Gen gruplarının zamanla evrim geçireceği ve çeşitleneceği için değişeceğini bilen bilim insanları, aynı DNA’yı taşıyan insanların ortak genlerinin geçmişini inceledi. Sonuçlar, tüm Avrupalıların yaklaşık 1000 yıl önce ortak ataları bulunduğunu gösterdi. Haritadaki çemberler büyüdükçe, paylaşılan ortak gen oranı da artıyor

Akrabalık Dereceleri Şaşırtıcı

Araştırma, bölgelere göre de şaşırtıcı sonuçlar verdi. İtalyanların Avrupalı diğer milletlere olan akrabalık derecesi, diğer milletlerin birbirleri arasındaki akrabalık derecesinden biraz daha düşük çıktı. Araştırmacıları bu durumu, İtalyanların birkaç bin yıl boyunca büyük ve düzenli bir nüfusa sahip olmalarıyla açıkladı.

LiveScience’da çıkan habere göre, Birleşik Krallık’taki toplumlar, birbirlerinden çok İrlanda halkıyla daha yakın akraba. Coop, bu durumun da ‘son birkaç yüzyılda İrlanda’dan Ada’ya göç eden insan sayısının çok fazla olmasıyla ilişkili olabileceğini’ belirtti.

Araştırma ayrıca, Doğu Avrupalıların, Batı Avrupalılara kıyasla birbirleriyle daha yakın akraba olduklarını ortaya koydu.

Chicago Üniversitesi’nde nüfus genetiği uzmanı John Novembre, doğu ve batı Avrupalılar arasındaki farkın, ‘1000 yıl önce Slavlar, Hunlar ve Gotların yayılması ve göçleriyle kaynaklı olabileceğini’ ifade etti. Bilim insanları, elde edilen yeni bulguların, insanlık tarihi hakkında sunduğu yeni bilgiler dolayısıyla heyecan verici olduğunu belirtti. LiveScience’a konuşan Novembre, “Araştırmacılar geçmiş yıllarda Afrika ve Avrasya’da on binlerce yıl önce yaşanmış göç hareketlerini tespit edebilirdi… Günümüzde Orta Çağ’daki göç ve nüfus değişimlerini inceleyebiliyoruz” dedi.

1091 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım