12 Şubat 2017

Atsineği Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Atsineği Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Atsineği; Böcekler sınıfının iki kanatlılar takımına giren eklembacaklı türleridir. Atları ve bu arada insan dahil öteki sıcak kanlıları ısırdıkları için bu adla anılırlar. Atsineği latince adıyla Hippobosca equina adı özellikle, saydam kanatlı Tabanus türü için kullanılır. Çizgili kanatlı Chrysops türüne geyiksineği denir, bir de benekli kanatlı Haematopota türü vardır. Atsineklerinin parlak yeşil gözleri vardır. Bu gözler Tabanus türünde mor çizgiler, Chrysops türünde noktalar, Haematopota türündeyse zikzaklı çizgilerle bezenmiştir.

Atsinekleri insanlarla maymunlara zarar veren Loa loa adlı asalak mikrobu taşırlar. Ayrıca Kuzey Amerika’da yaygın bir hastalık olan Tularaemia da bu sinekler tarafından bulaştırılır. Tabanus, Chrysops ve Haematopota eski kökenli değillerdir; Pliyosen devrinde türeyen havanlarla ortaya çıktıkları sanılmaktadır. Pangonius ve öteki atsinekleri uzun hortumlarıyla çiçeklerin içine kadar uzanabilirler; dişilerinin ise kan emmeye yarayan delici çene kemikleri vardır. Güney yarımkürede kan emmeyen çeşitli ilkel atsinekleri genel olarak ekvatordan kutuplara kadar dünyanın her bölgesine yayılmışlardır.

Atsinekleri genellikle suyun içinde ya da yanında bulunan otluk bölgelere yumurtlarlar; yumurtadan çıkan kurtçuklar su dibinde ya da su kıyısındaki çamurlu yerlerde yaşarlar. Tabanus ve Haematopota gibi atsineklerinin kurtçukları etçildir. Solucan, öteki böcek kurtçukları ve hatta kendi türlerinin kurtçuklarını yiyerek beslenirler. Pupa oluşumu su kıyısında, daha kuru toprakta gerçekleşir. Eğer dişi ve erkekler birlikte gelişirlerse çiftleşme erken olur.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.