Hoşgeldiniz  

Atıkların Çevreye Verdiği Zararlar ve Yok Olma Süreleri!!!

admin | 09 Mayıs 2015 | Bilim, Fen Bilimleri, Genel, Teknoloji

 

İnsanlar yaşamlarını kolaylaştırmak için çevreyi düşünmeden bir çok şey icat etmişlerdir. Özellikle son yüzyıllarda insanlık diğer dönemlerde göstermediği gelişmeler göstermiş, yenilikler yapmıştır. Bu yenilik ve gelişmeler dünya kaynaklarının sorumsuzca kullanılması sonucu oluşmuştur. İcat ettikleri şeylerin bir süre sonra kullanılamaz hale gelmesi ve atılması sonucu dünyada çevre kirliliği baş göstermiş ve dünya çöplük haline gelmiştir. Bazı ülkeler ortaya çıkan atıkların değerlendirilmesi için geri dönüşüm tesisleri kurma çalışmaları yapmaktadırlar. Çünkü atıklar hem doğaya hem de suya geri dönüşümü olmayan büyük zararlar vermektedir. Doğaya atılan atıklar toprağı kirletmekte ve toprağın verimliliğini düşürmektedir. Suya atılan atıklar ise balıklar tarafından yenilmekte, mikrop saçtığı için suları kirletmekte ve canlıların yaşamlarını sürdürememesine neden olmaktadır.

Çevreye daha çok zarar verilmesini önlemek için, cam, kağıt, plastik ve gıda atıklarının ayrı ayrı geri dönüşüm alanlarına bırakılması yapılması gereken önemli ve ilk adım olmalıdır. Atıklar endüstriyel, evsel ve kentsel atıklar şeklinde iki gruba ayrılırlar. Endüstriyel atıklar, doğayı ve çevreyi en çok kirleten atıklardır. Büyük endüstri fabrikalarının ürettiği atıklar dere, göl ve yeşil alanların kirlenmesine, bu alanlarda yaşayan canlıların yok olmasına neden olmaktadır.

Atıkların yok olma süreleri:

Bazı atıklar vardır ki, doğadan binlerce yılda bile yok olmazlar. Bu tür atıkların verdiği zarar dünyanın ekolojik dengesinde çok büyük tahrifata sebep olmaktadır. Bazı atıkların yok olma sürelerini ele alacak olursak;

Plastik atıklar: Petrokimya ürünü olan plastik atıklar, doğada 1000 yıl gibi bir sürede yok olabilmektedir. Çevre için en zararlı atıkların başında gelen plastik atıkların da geri dönüşümle değerlendirilmeleri çevre sağlığı için oldukça önemlidir.

Cam atıkları: Cam, doğada en uzun sürede yok olan atıkların başında gelmektedir. Yaklaşık 4000 yılda doğadan ancak kaybolur. Bundan dolayı da, cam atıklarının kesinlikle geri dönüşüme kazandırılmaları gerekmektedir. Bu sayede, hem çevreye katkı sağlar hem de ekonomiye.

Sentetik ürünler, prezervatifler, yapıştırıcılar, halıların alt kısımları, sert plastik contalar gibi ürünler doğada yaklaşık olarak 1000 yılda yok olurlar.

Strafor malzemesi 2 milyon yıldan daha fazla bir sürede doğada kaybolmaktadır. Telefon kartları ve plastik torbalar gibi atıklar 1000 yıl, plastik tabaklar 500 yıl, bebek bezi 550 yıl, pet şişeler 400 yıl, alüminyum ve çakmaklar 100 yıl, kola kutusu 10 yıl, sakız 5 yıl, sigara izmariti 1 yıl, gazete kağıdı atıkları da 3 ay gibi sürelerde doğada kaybolmaktadır.

1114 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım