Hoşgeldiniz  

Aspirinin Günümüze Kadar Yolculuğu!!!

admin | 05 Kasım 2017 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, Tıp

Aspirin Alman bilim adamı Felix Hoffman tarafından 1897 yılında icat edildi. Baş ve kas ağrı ve acılarını dindirmeye yarayan bir maddedir. Yan etkilerine bakıldığında en büyük yan etkisinin mide kanaması olduğu söylenebilir. Söğüt kabuğunda bulunan ve salisilik asit olarak adlandırılan madde, 1838 yılında ağrı kesici olarak kullanılmaya başlandı.

Daha sonra yapılan çalışmalarla 1858 yılında Fransa’da salisilik asidin yeni bir türü keşfedildi; asetilsalisilik asit. Bunu takip eden yıllarda 1897 yılında Alman kimyacı Felix Hoffman, Bayer şirketinde çalışırken bir miktar asetilsalisilik asit üretti ve ciddi düzeyde eklem romatizması ağrıları iyi geldiğini fark etti. Bu hastalıktan muzdarip olan babası üzerinde ilacı denedi. Böylece babasının ağrıları dindiği gibi yan etkisi olan mide kanaması da gerçekleşmedi. Bu keşifle birlikte ilacın adı “Aspirin” oldu ve Bayer firmasının ticari alandaki en önemli başarılarından biri oldu.

Aspirin yararlı olduğu durumlara bakıldığında; vücudun acı hissetmesini engelleyerek (çünkü acı sinirler ve vücudumuzun ürettiği maddelerden kaynaklanır) acı ve ağrıya sebep olan maddelerin üremesine engel olur. Ayrıca kan sulandırır ve pıhtılaşmayı engeller. Kan pıhtıları, damarları tıkayabilir ve kalp krizine neden olabilir. Daha önce kalp krizi geçirmiş birçok insan kanlarını sulandırmak için günde bir aspirin tüketir. Böylece yeni kalp krizi riskinin önüne geçilmiş olur.

Aspirinin en büyük yan etkisi; mide ve böbreklere zarar vermesidir. Bilim insanları, bu yan etkileri minimum düzeyde tutmak için çeşitli çalışmalara devam etmektedir.

Kaynak: www.onedio.com, www.bbc.com,

319 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım