Hoşgeldiniz  

Asonsör Nasıl İcat Edildi?

admin | 31 Ekim 2017 | Bilim Adamları ve Kaşifler, Genel, İlginç Bilgiler, Teknoloji

Asansör kelime olarak; bina içinde bulunan ve insanlar ile eşyaların aşağı ve yukarı taşınmasını sağlayan makinedir. Aslında daha çok mal taşımak için 1800 yıllarda icat edilen asansör, 1852 yılında Amerikalı Elisha Otis tarafından insanlar tarafından sağlıklı kullanabilmeleri için geliştirildi.

Asansörün çalışma şekli ilk önce buhar makinesine dayanıyordu. Buhar makinesi; asansör kabinlerini makaralar sayesinde indirip kaldırmaktaydı. Makara sisteminin sağlıklı olmadığını düşünen insanlar, asansörün kablosunun kopması halinde üst tarafındaki iki kıskaçın yerinden fırlayıp asansör boşluğu duvarlarına tutunmak suretiyle asonsör kabinin düşmesi engellenir.

Buhar makinesi sayesinde çalışmaya başlayan asansör 1889 yılında yapılan icat ile elektrikle çalışmaya  başlamıştır.  1895 yılında Frost ve Strutt isimli bilim adamları karşı ağırlık sistemini kullanan asansör sistemini icat etmişlerdir. Günümüze baktığımızda en hızlı asansör Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki 818 metre yükselikteki Burç Halife binasında bulunan asansördür. Bu asansör saatte 60 km fazla hız yapmaktadır.

Asansörün bulunmasına binaen bina katları büyümüş, Gökdelenlerin gelişmesini sağlamıştır. Asansörün binanın tepesine sabitlenen motor sayesinde boşluk içinde yukarı ve aşağı hareket etmesi sağlanmış, çatısına kabloyla bağlanan asansör tepesinden yukarı çıkarılmış, makaralardan geçip asansör boşluğunun yanından aşağı inmek ve bir ağırlığa bağlanmak suretiyle çalıştırılmıştır. Ayrıca elektrik motoru makarayı çevirir. Makara kabloyu tutar ve hareket ettirir. Başlangıç rayı ise kabinin dik bir hatta hareket etmesini sağlar.

Asansörlerin icadı ile yeni yeni insan ve eşya taşıyan aletler icat edildi. Bunlardan en önemlisi Amerikalı Jesse Reno ve Charles Seeberger tarafından 1890 yılında icat edilen yürüyen merdivendir. İlk yürüyen merdiven daha çok çocukları eğlendirmek maksadıyla lunaparklarda oyuncak olarak kullanılmıştır.

 

352 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım