25 Aralık 2016

Aslan Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Aslan Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Etçiller takımının kedigiller familyasından bir memeli türüdür. Latince adı Felis Leo’dur. Kaplan, leopar ve jaguarla aynı soydandır. Anayurdu, günümüzde yaygın olduğu yörelerden daha soğuk iklimli bölgelerdir. Asya ve Afrika’da yaşar. Aslanlar sağlam yıpılıdır. Ergen aslanın yüksekliği omuz hizasında yaklaşık olarak 90 cm uzunluğu, 2,80 cm ağırlığı ise 205 kg. Dişi aslan erkeğe oranla daha küçük olup, omuz yüksekliği 15 cm daha kısa, ağırlığı da 25-30 kg daha azdır.

İskelet yapısı kedigiller familyasının öteki türleriyle aynıdır. Aslanın kafatası, kaplanınkinden daha iridir. Yapılan incelemelerde boyunları 40×20 cm olan kafataslarına rastlanmıştır. Gözler sarı renklidir. Kedigillerin pek çok türünde gözbebeklerinin çizgi halinde ya da oval biçimli olmasına karşılık aslanın gözbebekleri yuvarlaktır. Çeneleri iri ve güçlüdür; dilinin üzerinde eti parçalamak için uzantılar vardır.

Aslanların vücudu kum rengi karın kısmı ise açık krem rengidir. kulakları kara olduğundan saklandığında hemen kendi ele verir. Uzun ve az tüylü olan kuyrunğunun ucunda kara bir püskül vardır. Bu püskülün altında kemiksi bir kısım bulunur. Ön ayakları çok güçlüdür, bu ayakların gücü ancak kaplanınkiyle karşılaştırılabilir. Aslan bir saldırışta zebranın boynunu koparabilir. Öteki kedigillerin aynı olan tırnaklarını aslan, dişlerini temizlemekte de kullanır.

Aslanlar yabanıl halde yaklaşık olarak 10 yıl kadar yaşarlar; yakalnıp kafeste beslendiklerinde ise bu süre 20 yıl ya da daha fazla olur. Aslan, bir hayvanı öldürğünde ilkin bağırsaklarını yer, bu arada karın kısmını kopararak toprağa gömer ya da üzerini örter. Bağırsaklarda yarı sincidirilmiş yeşil otlar bulunmaktadır; bunlar vitamin yönünden zengin olup, bağırsak kasları için de yararlıdır.

Aslanlar, 3-30 üyelik topluluklar halinde yaşarlar. Bu topluluklar mutlaka aile topluluğu niteliğinde olmaz, toplulukta bir önder ile birkaç dişi aslan bulunur. En kuvvetli aslan önder olur. Daha eski devirlerde aslanların yayılma alanları günümüze oranla çok genişti; aslanların bir Afrika hayvanı olma niteliği yakın zamanlarda ortaya çıkmıştır. Batı Hindistan’da yaşayan Panthera leo persia adlı bir tür günümüzde Afrika kıtasında da yetiştirilmektedir.

Aslanlar hakkında pek çok yanlış bilgi verilmiş, aslanın çöllerin ve ormanları kralı olduğu ileri sürülmüştür. Oysa, aslan çalılık bölgelerde ve ovalarda yaşar, çöllerde ve vahşi ormanlarda bulunmaz. Aslanların uluması öteki kedigillerden daha güçlüdür. Öteki etçiller gibi aslan da yaşama ve avlanmak için kendine belirli bir bölge seçer. Aslan normal yürüyüşle, saatte 5 km yol alır ancak bir gecede 50 km’lik bir mesafeyi aşması da mümkündür. Günümüzde birçok aslan türünün soyu tükenmiş olmakla birlikte yaşayan türlerinin belli bir ölçüde korunmasına çalışılmaktadır.

Kaynak: Hayvanlar Ansiklopedisi,

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.