Hoşgeldiniz  

Asit Yağmuru Ne Demektir? En Çok Asit Yağmurunun Olduğu İlimiz Hangisidir?

admin | 03 Temmuz 2014 | Bilim, Coğrafya, Genel

Asit yağmurları kömür ve petrol gibi fosil yakıt atıklarının doğal su döngüsüne karışmasıyla oluşur. Kömür ve petrol gibi fosil yakıtların yakılması sonucu atmosferde kükürt ve azot içeren gazlar birikir. Bu gazlar havadaki su buharıyla birleşince kimyasal tepkime meydana gelir. Böylece sülfürik asit ve nitrik asit damlaları oluşur. Güneş ışığı bu tepkimelerin hızını arttırır. Yeryüzündeki sular Güneşin etkisiyle ısınınca, bunların bir kısmı buharlaşarak yükselir ve atmosfere karışır. Böylece yükselen nemli havadaki su buharı yoğunlaşarak yeniden sıvı durumuna geçer. Bunlar da bulutları oluşturur. Sonuçta oluşan, çok miktarda kükürt ve azot içeren bu tip yağmurlara “asit yağmurları” denir. Atmosferdeki asit, yalnızca yağmurlarla değil, kar, sis, havadaki gazlar ve tanecikler yoluyla da yeryüzüne iner.

Ülkemizde Kocaeli yakınlarındaki Dilovası’nda görülen asit yağmurları, yörenin iklimini, bitki örtüsünü ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Yağmur suyunun çocuklar için oyun olabileceği veya içme sularına karışarak soframıza gelebileceğini hesaba katarsak durumun ciddiyetini kavramış oluruz.

Ayrıca asit yağmurları mermer, kumtaşı ve kireç taşından yapılmış tarihi eserlerde zarar vermektedir. Dünya kültürel mirası içerisinde yer alan antik kentlerin mermer sütunlarını ve heykellerini de tehdit etmektedir. 

1845 Kez Görüntülendi.
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım