Hoşgeldiniz  

Asetik Asitin Bulunuşu ve Günümüze Gelişi!!!

admin | 11 Şubat 2016 | Bilim, Bilim Adamları ve Kaşifler, Fen Bilimleri, Genel, Savaş Sanatı

Eski Yunan Helenistik krallıklarının, Araplar tarafından fethedilmesinden sonra o dönemin bilim kitaplarını incelemeye başladılar ve uygulamaya koydular. Batı Avrupa tarafından bilim neredeyse unutulmuşken Araplar bu bilgileri korudular ve Euklides’in, Aristo’nun, Ptolemaios’un ve diğerlerinin kitaplarını arapçaya çevirdiler. Böylece astronomi, tıp ve simya alanlarında Araplar, dünyanın önde gelen bilim adamları oldular.

apple-cider-vinegar-acne

Arap simyacıların arasında en büyüğü Avrupada Geber olar bilinen Cabir ibn Hayyan’dır. Yaklaşık olarak 721 ve 815 yılları arasında yaşamıştır. Altın ve aynı zamanda bu işi yapabilecek gizemli bir kuru toz yani iksir yapmak için elinden geleni yaptı. Abıhayat ya da her derde deva anlamındaki iksiri bulabilmek için uğraştı, ancak istediği sonucu elde edemedi.

sirke

Fakat bunun yerine Geber yani Cabir ibn Hayyan araştırmalarında daha önemli keşiflerde bulundu. O tarihlerde en kuvvetli asit, asetik asidin seyrek bir solüsyonu olan sirkeydi. Sirkeyi damıtarak Geber asetik asidin daha saf örneklerini elde etti, bunlar doğal olarak sirkeden daha kuvvetliydi. Bu önemli bir gelişmeydi, çünkü o zamana dek kimyasal değişkilik yaptığı bilinen tek faktör ısıydı. Eğer yeterince güçlü olursa asitler de bir başka değiştiren faktör haline gelirler ve ateşten farklı değişiklikler gösterirler.

838 Kez Görüntülendi.
Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

© 2012 selosepet Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Başlığım